fot. twitter.com

Proces berliński i szczyt UE będą tematami rozmów premierów Polski i Chorwacji w Warszawie

Proces berliński, rozszerzenie UE o państwa Bałkanów Zachodnich oraz miniony szczyt UE to niektóre tematy rozmów premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Chorwacji Andreja Plenkovica, którzy spotkają się w czwartek w Warszawie – wynika z informacji uzyskanych przez PAP.

Tematem czwartkowych rozmów ma być przede wszystkim szczyt Bałkanów Zachodnich, który rozpoczął się w środę w Poznaniu.

„Z premierem Chorwacji jako kraju, który jest liderem w tym regionie, będziemy chcieli rozmawiać o tym, jak Chorwacja widzi dalszy rozwój procesu berlińskiego, które elementy w tym procesie trzeba bardziej zaakcentować, żeby to rozszerzenie przyspieszyć” – powiedziało PAP źródło zbliżone do rządu.

Proces berliński to zapoczątkowana w 2014 r. inicjatywa niemieckiego rządu, która ma służyć wspieraniu integracji sześciu państw regionu Bałkanów Zachodnich: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej i Serbii z Unią Europejską. Służy też wzmocnieniu współpracy regionalnej w rozwoju gospodarczym i rozbudowie infrastruktury.

W inicjatywie bierze udział osiem państw UE: Niemcy, Francja, Włochy, Austria, Słowenia, Chorwacja, Wielka Brytania oraz Polska, która w tym roku objęła przewodnictwo w procesie. Priorytety polskiego przewodnictwa to gospodarka, wzajemne powiązania, społeczeństwo obywatelskie i bezpieczeństwo.

Wśród pozostałych tematów rozmówca PAP wymienił współpracę regionalną oraz w ramach inicjatywy Trójmorza.

„Będzie to też dobra okazja do rozmowy po szczycie UE w Brukseli. Chorwacja razem z nami blokowała kandydaturę Fransa Timmermansa (na szefa Komisji Europejskiej), więc też będzie okazja, żeby rozmawiać o współpracy” – dodało źródło PAP.

Po kilkudziesięciu godzinach wielokrotnie wznawianych rozmów szefowie państw i rządów podczas posiedzenia Rady Europejskiej uzgodnili we wtorek kandydatów na najważniejsze stanowiska unijne. Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen została kandydatką na szefową Komisji Europejskiej, a premier Belgii Charles Michel został wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej. Rada Europejska nominowała też Francuzkę Christine Lagarde na szefową Europejskiego Banku Centralnego, a Hiszpana Josepa Borrella na szefa dyplomacji UE.

PAP/RIRM

drukuj