fot. twitter.com/MIR_GOV_PL

MIiR: Książeczki mieszkaniowe będzie można zarejestrować w banku

Już wkrótce w banku będzie można zarejestrować książeczki mieszkaniowe. Nad przepisami w tym zakresie pracuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Rejestracja książeczek mieszkaniowych pozwoli państwu na uzyskanie informacji o faktycznej ich liczbie. Dzięki temu określone zostaną ramy czasowe ponoszenia wydatków na refundację premii gwarancyjnych. Wypłatę będzie można uzyskać między innymi remontując mieszkanie.

Wiceszef resortu inwestycji i rozwoju Artur Soboń wskazał, że możliwości dla osób chcących zlikwidować książeczki będzie dużo więcej.

– Nie wiemy, ile dokładnie tych książeczek mieszkaniowych zostało w rękach Polaków. Szacujemy, że może być ich nawet milion. Tyle jest niezrealizowanych wciąż książeczek mieszkaniowych. Ta premia w Banku PKO wynosi około 10 tys. złotych przeciętnie za taką książeczkę. Chcemy do tych celów, które już są możliwe, aby z tej premii skorzystać, dodać kolejne, takie jak wkład własny w Mieszkanie plus czy np. skorzystanie z wymiany swojego pieca w domu lub skorzystania z tej książeczki jako opłaty przekształceniowej w ramach użytkowania wieczystego – powiedział Artur Soboń.

Książeczki mieszkaniowe były popularną formą oszczędzania na mieszkania w okresie PRL-u. Wartość zgromadzonych na nich wkładów stopniała w wyniku wysokiej inflacji z lat 80. i 90.

Waloryzacja depozytów bankowych nie objęła książeczek mieszkaniowych w PKO. Właściciele książeczek mieszkaniowych zyskali jedynie prawo do rekompensat w postaci premii gwarancyjnej.

RIRM

drukuj