fot. PAP/Marcin Obara

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju podsumowało trzy lata funkcjonowania

Strategiczny, inwestycyjny i społeczny to trzy wymiary pracy Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Minister Jerzy Kwieciński podsumował dotychczasową działalność resortu.

Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przynosi oczekiwane efekty. Silny wzrost gospodarczy, niski poziom bezrobocia i wyższe wynagrodzenia.

– Ostatnich pięć kwartałów to jest wzrost na poziomie 5 procent, czyli mamy bardzo wysoki i bardzo zrównoważony wzrost gospodarczy. Zdecydowanie najwyższy wśród wszystkich gospodarek wysokorozwiniętych – powiedział Jerzy Kwieciński.

– Rosną wynagrodzenia – wreszcie, po okresie olbrzymiej stagnacji wynagrodzeń w naszym kraju – rok do roku, jeżeli bierzemy pod uwagę różne miesiące, to jest 6, 7, 8 procent. Jeżeli patrzymy na wzrost w październiku, to jest 7,6 procenta – zwrócił uwagę szef resortu.

Jerzy Kwieciński podsumował także programy inwestycyjne ministerstwa. Resort odpowiada przede wszystkim za inwestycje unijne, które zasilają niektóre z rządowych programów, takich jak Dostępność Plus, Program dla Bieszczad, Program dla Śląska, Pakiet dla średnich miast.

– To dla nich kierowany jest dodatkowy program dla miast średnich, gdzie dodatkowo udało nam się wygospodarować 3 mld zł w różnych programach, w różnych działaniach, które są dedykowane właśnie dla tych miast – dodał Jerzy Kwieciński.

W przyszłym roku Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju planuje podpisać umowy na inwestycje, w których wartość dofinansowania unijnego wyniesie 46 mld zł.

TV Trwam News/RIRM

drukuj