MIR zapowiada kolejne inicjatywy na rzecz dostępności

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wkrótce rusza z kolejnymi inicjatywami na rzecz dostępności. Po wakacjach ma powstać rada ds. dostępności. W jej skład wejdą przedstawiciele organizacji osób niepełnosprawnych oraz wszystkich ministerstw zaangażowanych w program. Co więcej, do końca bieżącego roku ma powstać całościowy projekt dot. dostępności.

Przepisy będą obligatoryjne dla organów publicznych, instytucji korzystających ze środków publicznych oraz podmiotów świadczących tzw. usługi powszechne, np. bankowe.

Wszystkie te działania uzyskały poparcie rządu. W minionym tygodniu premier Mateusz Morawiecki podpisał uchwałę w sprawie programu Dostępność Plus.

Jest to ostatni etap formalności związanych z ustanowieniem programu i początek jego realizacji. Dostępność Plus ma dostosowywać przestrzeń publiczną, architekturę, transport i produkty do potrzeb wszystkich obywateli.

O najbliższych działaniach resortu w ramach programu mówi minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

– Następne bardzo ważne kroki to będzie przygotowanie specjalnej ustawy o dostępności. Już rozpoczęliśmy nad nią prace. Chcielibyśmy zakończyć prace nad projektem do końca roku. Będzie to bardzo trudny akt prawny, bo on będzie modyfikował ponad setkę już istniejących aktów prawnych. Po wakacjach, na jesieni chcemy również powołać Radę Dostępności. To dla nas również jest bardzo ważne, ponieważ ten program był utworzony razem z osobami niepełnosprawnymi, razem z organizacjami pozarządowymi, i tę współpracę chcielibyśmy kontynuować – podkreśla minister.

Pierwszy konkurs w Programie Dostępność Plus już trwa. Ministerstwo Inwestycji zakończyło nabór wniosków dot. szkoleń z dostępności urzędników zajmujących się m.in. budownictwem i zagospodarowaniem przestrzennym. Zwycięski projekt poznamy we wrześniu. Szkolenia obejmą około 1500 osób.

Zasady dostępności będą wdrażane także w polityce mieszkaniowej. Zobowiązuje do tego m.in. specustawa mieszkaniowa podpisana przez prezydenta RP.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl