fot. PAP/EPA

Konkluzje po szczycie Unii Europejskiej

Brexit, relacje z Rosją oraz amerykańskie cła – to tematy unijnego szczytu, który zakończył się w Brukseli. Unia Europejska wycofuje z Moskwy unijnego ambasadora. To reakcja na atak na Siergieja Skripala. Unijni przywódcy zatwierdzili ustalenia w sprawie okresu przejściowego po Brexicie – prawa Polaków będą zagwarantowane. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że wynik negocjacji ws. Brexitu jest dla nas bardzo pożądany i bardzo pozytywny. Politycy wezwali też USA do stałego wykluczenia Wspólnoty z nowych taryf na stal i aluminium. 

Przywódcy europejscy podjęli decyzję o wycofaniu z Moskwy unijnego ambasadora Markusa Ederera. Rosja stwarza zagrożenie, nie szanuje granic – powiedziała brytyjska premier.

– Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że Rada UE zgodziła się z oceną rządu Zjednoczonego Królestwa, iż jest wysoce prawdopodobne, że Rosja jest odpowiedzialna za usiłowanie zabójstwa, które miało miejsce na ulicach Salisbury i że nie ma innego wiarygodnego wyjaśnienia – zaznaczyła Teresa May.

Będziemy monitorowali sytuację, aby zobaczyć co dalej – zapowiedziała Angela Merkel.

– Przeprowadziliśmy bardzo długą dyskusję, ale osiągnęliśmy szeroki konsensus co do tego, że wszystkie dowody wskazują na powiązanie Rosji z tym atakiem i że tak naprawdę nie ma żadnego innego wyjaśnienia – powiedziała kanclerz Niemiec.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że kilka krajów, w tym Niemcy i Francja, podejmie szybkie działania w reakcji na atak na Skripala. Kolejny problem w relacjach z Rosją to gazociąg Nord Sream 2.

– Odbyłem długie spotkanie z premierem Szwecji i Danii, i jest nadzieja na realizację projektu Baltic Pipe, czyli gazociągu od Norwegii do Polski, dzięki któremu byśmy mieli zdywersyfikowany dostęp do źródeł gazu naturalnego, a więc na uniezależnienie się od Rosji, od dyktatu cenowego, od szantażu cenowego, któremu podlegamy nie tylko my, ale też pół Europy – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Prof. Piotr Mickiewicz powiedział, że Nord Stream uderza w suwerenność energetyczną państw bałtyckich .

– Istnieje tu możliwość zawarcia wspólnego stanowiska i stworzenia silnej koalicji państw bałtyckich, które będą potrafiły wpłynąć na polityków europejskich w celu zmiany stanowiska odnośnie postrzegania Nord Stream w kategoriach tylko przedsięwzięcia biznesowego – zwrócił uwagę prof. Mickiewicz.

Unijni przywódcy zaakceptowali uzgodnienia Brukseli z Londynem w sprawie okresu przejściowego po Brexicie. Polacy i inni obywatele Unii, którzy przyjadą mieszkać i pracować na Wyspach do grudnia 2020 r., nabędą takie same prawa jak ci, którzy już tam mieszkają.

– Wynik negocjacji dotyczących odejścia Wielkiej Brytanii z rodziny państw Unii Europejskiej jest dla nas bardzo pozytywny. Osobiście kilka razy spotkałem się z negocjatorem Michelem Barnierem, szefem zespołu negocjacyjnego, i jesteśmy w stałym kontakcie, by zabezpieczyć interesy Polski – powiedział szef polskiego rządu.

Właśnie wchodzą w życie amerykańskie cła ochronne na stal i aluminium. W ostatniej chwili prezydent Donald Trump wstrzymał ich zastosowanie wobec Unii Europejskiej. Wyłączenie Europy jest czasowe, do momentu wynegocjowania uzgodnień obejmujących całą wymianę handlową.

Po pierwsze, musimy uniknąć protekcjonizmu na poziomie globalnym, co stanowi poważne zagrożenie dla miejsc pracy nie tylko w Europie. W tym kontekście kluczowy jest dialog z USA – wskazał szef RE Donald Tusk.

Unia wzywa Stany Zjednoczone, by na stałe wykluczyły ją z taryf na stal i aluminium. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział, że wyznaczony przez Waszyngton  termin 1 maja, by Unia porozumiała się z USA w sprawie taryf na stal i aluminium jest nierealistyczny.

TV Trwam News/RIRM

drukuj