Belgia: A. Duda z J. Stoltenbergiem m.in. o obecności sił NATO w Polsce

Ze strony NATO jest wyraźne zapewnienie, że decyzje szczytu warszawskiego są długofalowe – powiedział PAP dziś w Brukseli szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Do rozmowy doszło przed rozpoczynającym się po południu w Brukseli spotkaniem szefów państw i rządów krajów NATO.

Jednym z trzech poruszonych tematów była dyskusja o obecności NATO w Polsce – powiedział minister Szczerski.

„Ze strony Sojuszu jest wyraźne zapewnienie, że decyzje szczytu warszawskiego są wypełniane i będą wypełnianie, ale mają charakter długofalowy” – podkreślił.

Krzysztof Szczerski poinformował, że rozmowa polskiego prezydenta z sekretarzem generalnym NATO dotyczyła m.in. agendy i postanowień czwartkowego spotkania przywódców krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego, zwłaszcza – jak podkreślił – jeśli chodzi o udział niemilitarny NATO w walce z Państwem Islamskim.

Szef gabinetu prezydenta zaznaczył, że Andrzej Duda przedstawił polski wkład w koalicję antyterrorystyczną państw na Bliskim Wschodzie o charakterze szkoleniowym i patrolowym.

Według szefa gabinetu prezydenta, Duda i Stoltenberg mówili także o podziale obowiązków dotyczących wydatków wojskowych. Jak dodał min. Szczerski, prezydent przedstawił rządowe plany w sprawie zwiększenia środków przeznaczanych na obronność z polskiego budżetu.

„Nie chodzi tylko o pieniądze, chodzi także o polski wkład w podział zadań w ramach NATO. Sekretarz generalny podkreślał rolę Polski jako dostarczyciela bezpieczeństwa w ramach NATO, nasz udział w siłach na Łotwie, w Rumunii, ale także w Afganistanie” – powiedział Krzystof Szczerski.

Podczas spotkania szefów państw i rządów krajów NATO omawiana ma być m.in. walka z terroryzmem i zwiększanie wydatków na obronność. Polska liczy na rozstrzygnięcie sprawy obecności wojsk NATO i USA w Polsce po 2018 roku.

Podczas szczytu NATO w Newport w Walii w 2014 r. państwa członkowskie zobowiązały się w ciągu dekady zwiększyć wydatki na obronność do poziomu co najmniej 2 proc. PKB rocznie. Polska realizuje to zobowiązanie razem z czterema innymi krajami, m.in. USA. MON planuje zwiększyć stopniowo wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB w 2030 r.

Decyzję szczytu w Newport o wysłaniu do Polski i państw bałtyckich czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych potwierdził szczyt NATO w Warszawie w lipcu 2016 r.

Wielonarodowa batalionowa grupa bojowa NATO, której trzon stanowi ok. 800 żołnierzy z amerykańskiego batalionu kawalerii pancernej, stacjonuje w Orzyszu od końca marca. W skład tej jednostki wchodzą też oddziały z Rumunii i W. Brytanii, do których dołączą żołnierze z Chorwacji.

Prócz batalionu NATO, w styczniu do Polski przyjechało 3,5 tys. żołnierzy amerykańskiej pancernej brygadowej grupy bojowej (ang. ABCT). Jej rozmieszczenie wynika ze zobowiązania, które władze USA podjęły samodzielnie, równolegle do wspólnej decyzji NATO o rozmieszczeniu batalionów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl