fot. PAP/Maciej Kulczyński

Polska i Węgry przyjęły wspólne stanowisko ws. uzależnienia finansowania UE od kwestii praworządności

Polska i Węgry nie zgadzają się, aby kwestie finansowania państw z budżetu Unii Europejskiej były uzależnione od kwestii praworządności. Takie jest wspólne stanowisko obu państw, które przedstawiła dziś marszałek polskiego Sejmu.

Elżbieta Witek we Wrocławiu spotkała się z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Koeverem, który składa wizytę w Polsce.

Po rozmowach w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim odbył się briefing prasowy. Marszałek Witek przedstawiła na nim wspólne oświadczenie przyjęte podczas spotkania.

Przewodniczący parlamentów Polski i Węgier przypominają w stanowisku obu państw, że zgodnie z traktatami Unii Europejskiej wejście w życie decyzji ws. środków własnych UE wymaga ratyfikacji przez wszystkie państwa członkowie, zgodnie z ich porządkiem konstytucyjnym.

– Przewodniczący zgodzili się, że kwestia praworządności w UE jest uregulowana zapisami art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej, dlatego każda propozycja uregulowania praworządności w świetle powyższych umów finansowych podlega uzgodnieniu przez wszystkie państwa członkowskie UE i może stać się prawnie wiążąca dopiero po jej ratyfikacji, zgodnie z porządkiem konstytucyjnym każdego z tych państw. W przeciwnym wypadku każda tego rodzaju propozycja może być postrzegana jedynie jako nieuzasadniona zmiana traktatu pozbawiająca parlamenty narodowe prawa do podejmowania decyzji w tym zakresie. Dlatego parlamenty narodowe mają nie tylko prawo, ale i obowiązek występować przeciwko takim rozwiązaniom – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Rozmowy przewodniczących były roboczym spotkaniem, podczas którego omówiono także wzajemne relacje parlamentarne. Wskazano również na potrzebę zintensyfikowania działań grup bilateralnych polsko-węgierskich.

RIRM

drukuj