fot. PAP/Jacek Turczyk

Marszałek Sejmu zapowiada uporządkowanie kwestii dot. lotów marszałka, jego zastępców oraz parlamentarzystów

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapowiada zmiany proceduralne dotyczące służbowych lotów marszałka, jego zastępców oraz parlamentarzystów.

Marszałek Sejmu zapowiedziała uporządkowanie kwestii związanych z lotami parlamentarzystów. Chodzi o wprowadzenie zarządzenia dotyczącego trzech zagadnień: ma zostać wprowadzony obowiązek archiwizowania wniosku o lot z podaniem planowanej listy pasażerów; będzie trzeba przedstawić listę pasażerów z dokładnymi danymi, a także ich funkcjami; już po locie, będzie obowiązek przedstawienia sprawozdania o rzeczywistej liczbie osób, które lot odbyły.

Marszałek wyznaczy osobę odpowiedzialną za nadzór nad tymi dokumentami. Kancelaria Sejmu zaznacza, że obecnie nie ma obowiązku dotyczącego dokumentowania lotów w tak szczegółowy sposób. Nowe zarządzenie ma to zmienić.

Jeszcze dziś na stronie Sejmu ma się pojawić pełna lista lotów byłego marszałka Marka Kuchcińskiego. Lista ma objąć wszystkie loty byłego szefa Izby w obecnej kadencji Sejmu. Marszałek Witek zapewnia, że zleciła pracownikom kancelarii dokładne sprawdzenie wszystkich dostępnych danych z tego okresu.

Jednocześnie Elżbieta Witek zaznacza, że wcześniejsze nieścisłości dotyczące informacji przekazywanym mediom nie wynikały ze złej woli ani nie były kłamstwem, a wynikiem bałaganu i niespójności procedur.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj