fot. PAP/Jakub Kamiński

PO domaga się rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego

Platforma Obywatelska zapowiedziała złożenie projektu ustawy dotyczącego rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego – poinformował lider PO Grzegorz Schetyna. Ma to związek ze sprawą wiceministra Łukasza Piebiaka.

Schetyna oświadczył również, że jeżeli do końca tygodnia nie będzie decyzji o dymisji Zbigniewa Ziobro, to jego ugrupowanie złoży wniosek o wotum nieufności wobec niego. Rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego domaga się także Iustitia. Stowarzyszenie Sędziów Polskich w przyjętej uchwale zażądało ponadto powołania przez Sejm komisji śledczej ds. wycieku z resortu sprawiedliwości informacji dotyczących sędziów.

Wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Sylwester Tułajew ocenił, że dymisja Łukasz Piebiaka zamyka temat.

Jestem przekonany, że sprawa zostanie wyjaśniona. Zajmuje się tym prokuratura, są również wyjaśnienia, które miały trafić do pana premiera. Temat jest zamknięty z uwagi na to, że dymisja została przyjęta. Zapoznałem się z publikacją Onetu. Jest złożona dymisja, która została przyjęta. Dla mnie jest to zamknięcie sprawy – akcentował Sylwester Tułajew.

Portal Onet napisał w poniedziałek, że były wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak zawarł w mediach społecznościowych kontrakt z kobietą o imieniu Emilia, która miała prowadzić akcje dyskredytujące niektórych sędziów.

Po tych doniesieniach Piebiak poinformował, że podał się do dymisji, ale zapowiedział złożenie pozwu przeciwko portalowi należącemu do niemiecko-szwajcarskiego koncernu medialnego.

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że dymisję przyjmie [zobacz więcej].

 RIRM

drukuj