fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Szef MEN spotka się z przedstawicielami korporacji samorządowych

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski ma spotkać się w czwartek z kolejnymi przedstawicielami korporacji samorządowych. Tematem spotkania będzie zapewne kwestia sfinansowania podwyżek dla nauczycieli.

Na mocy porozumienia z oświatową „Solidarnością” uposażenia pedagogów ma wzrosną od nowego roku szkolnego o prawie 10 proc. Rząd zabezpieczył na ten cel dodatkowy 1 mld zł. Część samorządów oraz związkowców zrzeszających nauczycieli domaga się jednak większej podwyżki.

Minister edukacji Dariusz Piontkowski przypomina, że oświata jest finansowana z trzech źródeł.

Przypomnę, że zgodnie z polskim prawem finansowanie oświaty, także innych zadań, odbywa się z trzech źródeł: subwencji oświatowych, dotacji oraz udziału samorządów w dochodach publicznych, w tym podatkach takich jak PIT czy CIT. Wiemy, że udział samorządu terytorialnego w podatkach zdecydowanie wzrósł i to także jest źródło finansowania podwyżek, czy funkcjonowania szkół w Polsce – wskazuje szef MEN.

W sumie pensje pedagogów wzrosną w tym roku o 15 proc. Związek Nauczycielstwa Polskiego jest rozczarowany podwyżkami dla nauczycieli. Wcześniej domagał się 1000 zł. Kwietniowy strajk został zawieszony do września. Wkrótce władze ZNP mają podjąć decyzję czy nauczyciele wznowią akcję protestacyjna, a jeżeli tak to w jakiej formie.

RIRM

drukuj