fot. PAP/Tomasz Gzell

RPD do nauczycieli: Dzięki waszej pracy dzieci czują się bezpieczne, potrzebne i ważne

To dzięki waszej codziennej pracy w warunkach całkowicie niestandardowych, zaskakujących, czasami wręcz absurdalnych, dzieci wciąż czują się bezpiecznie, czują, że są potrzebne i ważne, że nauka ma sens – napisał do nauczycieli Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka. Życzył im zdrowia i wytrwałości.

Rzecznik Praw Dziecka z okazji obchodzonego dziś Dnia Edukacji Narodowej wystosował specjalny list do nauczycieli.

„Szanowne Nauczycielki, Szanowni Nauczyciele, chciałbym Wam przedstawić COVID, najbardziej znane obecnie słowo na świecie. Zrozumiałe przez każdego człowieka, niezależnie od jego wykształcenia, języka, którym mówi, i miejsca, gdzie mieszka. Słowo, który zniszczyło znany nam świat, wprowadziło chaos, strach i niepewność” – napisał Pawlak.

„Ale to także słowo, które w kilka miesięcy praktycznie zlikwidowało wszelkie problemy polskiej edukacji. Nie ma już przecież w publicznym dyskursie problemu Waszych zbyt niskich zarobków. Bo jest COVID. Nie ma problemu braku możliwości podnoszenia kompetencji, wypalenia, odchodzenia z zawodu. Nie ma problemu przepełnionych klas, w których misja rzetelnej edukacji to raczej filmowa mission impossible. Bo jest COVID. Nie ma problemu niedopasowanych do wszystkich wyzwań nowoczesnego świata programów kształcenia. Zniknęły kwestie dożywiania uczniów, braku współpracy i zaangażowania rodziców w życie szkoły. Gdzieś rozmyła się przemoc na szkolnych korytarzach, wszechobecny hejt, zagubienie emocjonalne młodzieży, która nie radzi sobie ze zbyt szybkim tempem życia czy odrzuceniem przez grupę. Zgubiły się problemy psychiczne i narkomania. Dzisiaj jest COVID” – czytamy w liście.

Dlatego – jak ocenił RPD – niezmiernie trudno jest wszystkim odnaleźć się w tym
„COVID-owym świecie, bo przecież dobrze wiemy, że te wszystkie problemy wcale nie zniknęły, nikt niczego nie rozwiązał, nie naprawił, nie zmienił”.

Te problemy – jak zauważył Pawlak – dalej „tlą się pod COVID-ową powierzchnią i gdy ta w końcu pęknie, ponownie się rozleją”.

„I dlatego z tak wielką nadzieją i zaufaniem obserwuję Waszą codzienną walkę o zachowanie normalności. Wasze starania, by dzieci i młodzież, mimo maseczek, płynów odkażających, konieczności zachowania odstępów, mnóstwa nowych zakazów i nakazów, miały choć w szkolnej klasie namiastkę dawnego życia. Z tymi wszystkimi problemami, które staracie się jak zawsze rozwiązywać każdego dnia. To dzięki Waszej codziennej pracy w warunkach całkowicie niestandardowych, zaskakujących, czasami wręcz absurdalnych, dzieci wciąż czują się bezpiecznie, czują, że są potrzebne i ważne, że nauka ma sens. To dzięki Waszemu profesjonalizmowi i zaangażowaniu odczuwam wewnętrzny spokój, że nawet jak trzeba będzie zamknąć ostatnią szkołę, poradzicie sobie zdalnie. Dacie radę. Dla dobra naszych dzieci” – podkreślił Rzecznik Praw Dziecka.

„Dlatego w tym specyficznym roku, gdy światem rządzi COVID, z okazji Dnia Edukacji Narodowej nie życzę Państwu spokoju, bo nie będzie Państwu dany, ani radości, bo trudno dziś być radosnym, gdy wokół tyle niepewności” – napisał.

Życzył nauczycielom zdrowia i wytrwałości w misji zachowania szkolnej normalności w odmiennej rzeczywistości, cierpliwości i mądrości dystansu.

„Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za wszystko, co robicie – mimo tych wszystkich otaczających nas trudności – dla naszego młodego pokolenia” – napisał RPD.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r. w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

PAP

drukuj