fot. PAP/Andrzej Grygiel

RPD: Prawa socjalne dzieci w Polsce są rozwijane; problemy są natomiast z dostępem do lekarza

Prawa socjalne dzieci w Polsce są rozwijane dzięki świadczeniu „500 plus”, nie wszędzie jest natomiast równy dostęp do opieki lekarzy specjalistów: dentystów czy psychiatrów – ocenił w czwartek w Raciborzu (Śląskie) Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

W czwartek rozpoczęły się tam obchody organizowanego przez Rzecznika Praw Dziecka i władze miasta Racibórz Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, które potrwają do soboty.

Zdaniem Mikołaja Pawlaka, obecna sytuacja dzieci w Polsce, jeśli chodzi o przestrzeganie ich praw, jest „różnorodna”.

„Prawa socjalne są rozwijane dzięki świadczeniu „500 plus”, w tym obszarze mieści się też prawo do alimentów. Dziecku należą się pieniądze od rodzica i przeprowadzono w tym zakresie reformę” – powiedział dziennikarzom Mikołaj Pawlak.

„Jeśli chodzi o prawo do życia i zdrowia powszechnego – przecież prawo do zdrowia odnosi się do tego, żeby był pediatra, dentysta czy psychiatra dziecięcy wszędzie, a mamy z tym problemy” – dodał.

Za wyzwanie współczesności uznał ochronę praw dziecka w internecie.

„Chciałbym, żeby w polskiej przestrzeni publicznej dostępnej dla dzieci nie było pornografii i pedofilii. Jakimś elementem zabezpieczenia jest na pewno edukacja” – ocenił rzecznik.

Przypomniał, że w polskich szkołach jest realizowany przedmiot pod nazwą „wychowanie do życia w rodzinie”.

„To zajęcia dobrowolne – rodzice decydują, czy dziecko weźmie w nich udział. Przypominajmy rodzicom, że takie coś jest. Może to nie jest doskonałe, może nazwa nie jest doskonała, przyciągająca; może sposób przekazania tych treści nie jest doskonały, archaiczny? (..) Temat wymaga szerokiej debaty. Specjaliści, pedagodzy, wychowawcy, nauczyciele muszą się na tym skupiać, wypracowywać najlepsze metody” – powiedział Mikołaj Pawlak.

Na obchody Dnia Praw Dziecka w Raciborzu złożą się przedstawienia, pokazy, warsztaty dla dzieci, spotkania Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka i ekspertów z uczniami, konkursy, zawody sportowe z udziałem słynnych sportowców m.in. Sebastiana Mili i Ryszarda Wolnego, a na koniec gala finałowa i koncert Golec uOrkiestra, który poprowadzą Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel.

W czwartek na ścianie Miejskiego Centrum Kultury odsłonięto tablicę upamiętniającą obchody i nadanie Raciborzowi miana miasta przyjaznego prawom dziecka. Prezydent miasta Dariusz Polowy ocenił, że zorganizowanie tego wydarzenia w Raciborzu to przykład docenienia roli mniejszych ośrodków.

„Historia Raciborza toczyła się różnie – niektórzy mieszkańcy są stąd, inni przyjechali, ale żywy jest tu etos śląski podejścia do wartości rodzinnych, tego jak traktujemy dzieci i jak ważna jest dla nas praca” – powiedział Dariusz Polowy.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2014 roku ustanowił dzień 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka, a Biuro Rzecznika Praw Dziecka co roku organizuje obchody w innym polskim mieście. Według szacunków we wszystkich imprezach w Raciborzu weźmie udział ok. 5 tysięcy osób, głównie dzieci i młodzieży. Obchody sfinansowane są przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka i miasto Racibórz. Fundatorami nagród dla laureatów konkursów jest Fundacja PGE. Partnerami obchodów są: Państwowy Instytut Badawczy NASK, Akademia NASK, Dyżurnet.pl, Zespół CERT Polska, Fundacja PGE i Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl