fot. PAP/Andrzej Grygiel

KO chce odwołania Rzecznika Praw Dziecka. S. Kaleta: Mikołaj Pawlak broni dzieci przed ofensywą lewicy. Opozycja nie zakrzyczy swoimi wnioskami faktu, że wobec dzieci dzieją się niepokojące rzeczy

Mikołaj Pawlak jest świetnym Rzecznikiem Praw Dziecka, który aktywnie zabiega o to, żeby polskie dzieci wychowywały się bezpiecznie – ocenił w czwartek wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Jego zdaniem Rzecznik Praw Dziecka broni też dzieci przed „naprawdę intensywną ofensywą lewicy”.

W środę posłowie Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli, że w najbliższych dniach złożą wniosek o odwołanie Mikołaja Pawlaka z funkcji RPD i rozpoczęcie procedury powołania nowego rzecznika.

„Nie zabiega o prawa dzieci, nie wykonuje obowiązków ustawowych, zajmuje się autopromocją i krzewieniem ideologii, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością” – mówił na konferencji w Sejmie poseł KO Jan Grabiec.

Sebastian Kaleta w radiu ZET podkreślił, że jego zdaniem RPD aktywnie zabiega o to, żeby polskie dzieci wychowywały się bezpiecznie.

Odnosząc się do wniosku KO, stwierdził, że „opozycja nie zakrzyczy swoimi wnioskami faktu, że niepokojące rzeczy dzieją się wobec dzieci”.

„Niepokojące w ten sposób, że właśnie politycy tych partii próbują <<seksedukatorów>> wprowadzać do szkół bez wiedzy rodziców” – mówił.

Pytany czy Zjednoczona Prawica „obroni” Mikołaja Pawlaka, wiceminister podkreślił, że jest on świetnym Rzecznikiem Praw Dziecka.

„Broni polskie dzieci przed, w tym przypadku, naprawdę bardzo intensywną ofensywą lewicy” – powiedział.

Mikołaj Pawlak został wybrany na Rzecznika Praw Dziecka pod koniec 2018 r. Jego kandydaturę zgłosił klub PiS. Wcześniej, od czerwca 2016 r., był dyrektorem Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Zgodnie z ustawą, Sejm za zgodą Senatu odwołuje Rzecznika Praw Dziecka przed upływem kadencji, jeżeli: zrzekł się on sprawowania urzędu; stał się trwale niezdolny do pełnienia obowiązków na skutek choroby lub utraty sił, stwierdzonych orzeczeniem lekarskim; sprzeniewierzył się złożonemu ślubowaniu; został skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne. Sejm podejmuje uchwałę o odwołaniu Rzecznika na wniosek marszałka Sejmu, marszałka Senatu, grupy co najmniej 35 posłów lub co najmniej 15 senatorów. Te same podmioty mają prawo złożenia wniosku o powołanie Rzecznika, którego dokonuje Sejm za zgodą Senatu. Kadencja RPD trwa 5 lat od dnia złożenia ślubowania przed Sejmem.

PAP

drukuj