fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Min. D. Piontkowski: Dzień Edukacji Narodowej jest dniem szczególnym

Dzień Edukacji Narodowej to dzień szczególny, dzień, w którym dziękujemy nauczycielom i pracownikom oświaty, w tym roku jest on dodatkowo szczególny, bo odbywa się w czasie pandemii, co ma wpływ na funkcjonowanie szkół – powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Minister edukacji narodowej w Dniu Edukacji Narodowej uhonorował nauczycieli i osoby szczególnie zasłużone dla oświaty. Odznaczenia państwowe, medale i nagrody z rąk szefa resortu odbierało kilkudziesięciu nauczycieli z całej Polski. Kilkunastu nauczycielom wręczył akty nadania im honorowego tytuł Profesora Oświaty.

Uroczystość odbywała się w reżimie sanitarnym.

„Dzień Edukacji Narodowej to dzień szczególny, dzień, w którym dziękujemy nauczycielom, przede wszystkim, ale także wszystkim pracownikom oświaty, wszystkim osobom w jakikolwiek związanym z polskim szkołami. Dziękujemy za to, że wkładają tak wiele trudu w wychowanie, nauczenie młodych Polaków. Wychowanie i nauczenie, aby byli dobrymi obywatelami, aby byli też po prostu dobrymi ludźmi” – powiedział minister edukacji do nauczycieli zgromadzonych na uroczystości.

Szef MEN wskazał, że w tym roku Dzień Edukacji Narodowej jest dniem dodatkowo szczególnym, gdyż odbywa się w wyjątkowym okresie – pandemii.

„To oczywiście ma także wpływ na sposób funkcjonowania szkół. Myślę, że to także dobry moment, by podziękować wszystkim nauczycielom, pracownikom szkół, wszystkim pracownikom administracji, którzy przyczynili się do tego, że szkoła mimo przeszkód epidemicznych mogła funkcjonować normalnie bądź przejść na tryb zdalny. Nie było to łatwe. Równie trudny okazał się powrót do tradycyjnej, wydawałoby się standardowej, wszystkim nam znanej formy nauczania” – zauważył Piontkowski.

„Mamy nadzieję, że bezpośredni kontakt nauczyciela i ucznia będzie mógł być utrzymany jak najdłużej, bo doświadczenia i polskie, i europejskie, i światowe pokazują, że nawet najnowocześniejsze środki komunikacji nie pozwalają jednak osiągnąć takich efektów jak w bezpośrednim kontakcie człowieka z człowiekiem” – wskazał szef MEN.

„Mam nadzieję, że ten kontakt będzie mógł być utrzymany i dzięki temu wszyscy nauczyciele w Polsce będą skutecznie, dobrze współpracowali ze swoimi uczniami, że przyczynią się do tego, że będziemy mieli dobrze wychowane kolejne pokolenia młodych Polaków” – zaznaczył Piontkowski.

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że w tym roku za wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności publicznej, zasłużonej w rozwoju oświaty, mającej szczególne osiągnięcia, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowano jedną osobę, za wybitne zasługi dla rozwoju oświaty Złotym Krzyżem Zasługi – 50 osób, Srebrnym Krzyżem Zasługi – 123 osoby i Brązowym Krzyżem Zasługi – 166 osób.

Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej nagrodzonych Medalem Złotym za Długoletnią Służbę zostało 1180 osób, Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę – 690 osób, a Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę – 495 osoby.

Medale Komisji Edukacji Narodowej, najwyższe odznaczenie przyznawane przez ministra edukacji narodowej, otrzymało w tym roku 4171 osób. Nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze przyznano 452 osobom.

Honorowy tytuł Profesora Oświaty nadano w tym roku 25 osobom. Jest on nadawany nauczycielom dyplomowanym za wyróżniające osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami. Uroczystość nadania odbywa się tylko raz w roku – z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r. w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

PAP

drukuj