fot. PAP/Piotr Polak

Polska Grupa Zbrojeniowa zostanie dokapitalizowana kwotą 430 mln zł

Polska Grupa Zbrojeniowa zostanie dokapitalizowana kwotą 430 mln zł. Umowę o podwyższeniu kapitału spółki podpisali dziś w Skarżysku-Kamiennej premier Mateusz Morawiecki i prezes PGZ Witold Słowik.

Pokazujemy, jakie są nasze cele w zapewnieniu bezpieczeństwa dla polskiej armii, dla Polski – powiedział Mateusz Morawiecki, który umowę określił jako przełomową.

– Jest jedną z najważniejszych umów w ostatnich latach. To pokazuje nasze ogromne przywiązanie do idei silnej, polskiej armii, do sprawności polskiej armii, ale również armii, która jest w jakimś zakresie samowystarczalna i do przemysłu zbrojeniowego, który jest konkurencyjny. Można powiedzieć, że na nowo wynajdujemy proch, bo już kiedyś w Polsce była produkcja, dzisiaj na powrót wracamy z taką produkcją – wskazał.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił z kolei, że rząd stopniowo odtwarza zdolności polskiego przemysłu zbrojeniowego i wzmacnia potencjał Wojska Polskiego.

– Wojsko Polskie powinno być wyposażane zawsze wtedy, kiedy jest to możliwe, w sprzęt pochodzący z polskiej zbrojeniówki. To fundament bezpieczeństwa państwa polskiego. Bardzo cieszę się, że rząd, na którego czele stoi premier Mateusz Morawiecki, doprowadza stopniowo do tego, że odtwarzamy zdolności polskiego przemysłu zbrojeniowego i wzmacniamy potencjał Wojska Polskiego – mówił szef MON.

Dodatkowe środki trafią na inwestycje w należącej do PGZ spółce Mesko. W zakładach w Skarżysku-Kamiennej i Pionkach pieniądze te posłużą projektom związanym z produkcją nowoczesnych prochów strzelniczych i amunicji i rakiet do 2022 r.

Środki pozwolą również na zwiększenie mocy produkcyjnych, rozbudowę parku maszynowego i magazynów.

https://twitter.com/PGZ_pl/status/1199630914260799488

RIRM

drukuj