fot. PAP/Piotr Nowak

Premier M. Morawiecki zapowiada kontynuowanie rozmów z Komisją Europejską

Premier Mateusz Morawiecki nie obawia się o przyszłość polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Zapowiada kontynuowanie rozmów z Komisją Europejską. Tymczasem z polskim rządem solidaryzują się Węgrzy. Mówią o przekraczaniu kolejnych granic przez Brukselę.

Komisja Europejska wciąż analizuje polski Krajowy Plan Odbudowy. W mediach pojawiały się informacje, że wypłata środków zostanie wstrzymana, jeśli rząd nie ugnie się pod presją Brukseli w sprawie zmian w sądownictwie. Jeden z unijnych komisarzy wprost sugerował, że premier musi wycofać wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o wyższości prawa polskiego nad unijnym.

– Jeżeli w Unii Europejskiej obowiązuje prawo i praworządność, to nie powinniśmy obawiać się żadnych kłopotów z tym związanych – ocenił premier.

Mateusz Morawicki zapewnił, że rozmowy z Komisją Europejską, w sprawie ostatecznej akceptacji polskiego Krajowego Planu Odbudowy i uruchomienia środków, będą kontynuowane.

– W najbliższych kilku tygodniach będziemy toczyli dialog, który trwa od kilkunastu tygodni i nadal jestem umiarkowanym optymistą, że uda nam się dojść do porozumienia z Komisją Europejską – wskazał Mateusz Morawiecki.

Tymczasem Komisja Europejska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji ws. środków tymczasowych z 14 lipca. Chodzi o postanowienie dotyczące Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Solidarność z Polską wyraziły Węgry, ustami swojej minister sprawiedliwości.

– W pełni stoimy po stronie Polski i solidaryzujemy się z polskimi przyjaciółmi, dlatego przeanalizujemy możliwości wytąpienia w obronie Polski w postępowaniach europejskiego trybunału – zapewniła Judit Varga, minister sprawiedliwości Węgier.

Judit Varga napisała również, że swoją decyzją Komisja Europejska przekroczyła granicę, którą wcześniej Węgry uważały za niewyobrażalną. W Polsce już pojawiły się zapowiedzi, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w takim kształcie, w jakim działa obecnie, zostanie zlikwidowana.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl