fot. twitter.com/PolskiSenat

Polscy senatorowie sprzeciwiają się zakłamywaniu historii przez Rosję

Polscy senatorowie sprzeciwiają się zakłamywaniu historii przez Rosję. Izba wyższa Parlamentu przyjęła w piątek wieczorem jednogłośnie uchwałę w tej sprawie. 

Zapisano w niej, że „Senat RP wyraża głęboki sprzeciw wobec podejmowanych przez prezydenta Władimira Putina i inne władze Federacji Rosyjskiej, prób rozpowszechnienia w międzynarodowej opinii publicznej nieprawdziwych sformułowań”.

Chodzi o obwinianie Polski o rzekomą współpracę z III Rzeszą i obarczanie nas współodpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej. Przed głosowaniem w sprawie uchwały senator PiS Włodzimierz Bernacki apelował o przyjęcie do niej jego poprawek.

– Gorąco proszę wszystkich senatorów o to, żeby rozważyli możliwość, którą złożyłem w poprawce, aby z Polski zabrzmiał jeden głos – głos Senatu, głos Sejmu, aby te dwa głosy były głosami tożsamymi – wskazał.

Poprawki senatora PiS odrzucono. Tymczasem Rosja kontynuuje swoją propagandę. Resort obrony tego kraju poinformował wczoraj o publikacji dokumentów dotyczących między innymi wkroczenia Armii Czerwonej do Warszawy 17 stycznia 1945 roku. Rosja twierdzi, że dokumenty te świadczą o tym, że AK mordowała Żydów i Ukraińców w czasie II wojny światowej.

Przedstawiciele polskiego MSZ wskazują, że strona rosyjska wykonuje kolejne prowokacyjne i nerwowe ruchy, usiłując bezpodstawnie oskarżyć nasz kraj o zbrodnie wojenne. Z kolei IPN ocenił, że rosyjskie dokumenty są wyselekcjonowane i nie wnoszą żadnych znaczących informacji.

RIRM

drukuj