fot. PAP

Polscy rolnicy czekają na decyzję KE

Polska propozycja o rozłożeniu kary za nadprodukcję mleka może zyskać aprobatę Komisji Europejskiej – twierdzi minister rolnictwa Marek Sawicki.

Chodzi o rozłożenia kary na okres pięciu lat bez oprocentowania.

W ocenie Agencji Rynku Rolnego, w tym roku kwotowym polscy producenci mleka przekroczą limit o ok. 8 proc., za co grozi kara w wysokość 200 mln euro.

Zdaniem posła Krzysztofa Jurgiela, przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi są to kolejne obietnice ministra Sawickiego.

Chciałbym, żeby to zostało załatwione, ale myślę, że są to kolejne obietnice, które nie mają pokrycia w faktach. Tak, jak wiele innych obietnic, które minister składał podczas kampanii wyborczej. (…) Szkoda mi polskich rolników. Decyzja należy do KE, bo tutaj nie ma decyzji Rady Ministrów, czyli nie zobowiązała ona KE do przyjęcia rozwiązań. Natomiast KE musi zmienić prawo. To znaczy w obecnie obowiązujących rozporządzeniach nie ma upoważnienia do rozkładania na raty zobowiązań w stosunku do Unii Europejskiej – zwrócił uwagę były minister.

Polscy rolnicy zapłacili już kary za ubiegły rok kwotowy w wysokości 46 mln euro (ok. 200 mln zł). Przekroczenie kwoty wynosiło wtedy 1,7 proc.

RIRM

drukuj