Polscy przewoźnicy protestują na granicy z Ukrainą

Polscy przewoźnicy wznowili protest na granicy z Ukrainą. Blokada może potrwać dwa miesiące. Zablokowane zostaną trzy główne przejścia graniczne: Dorohusk-Jagodzin, Korczowa-Krakowiec oraz Chrebenne-Rawa Ruska.

Protest to odpowiedź na zmiany w regulacjach transportu międzynarodowego w Unii Europejskiej i zwrócenie uwagi na sytuację polskiego sektora.

Mo on nie utrudniać ruchu autobusów, pojazdów osobowych oraz pojazdów przewożących pomoc humanitarną i łatwo psujących się towary.

Przewoźnik i jeden z organizatorów protestu, Tomasz Borkowski, mówił na konferencji prasowej, jakie są postulaty protestujących.

Chcemy ponownego wprowadzenia zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich, ponieważ wzrost ich przewozów do Polski wzrósł 7,5-krotnie. W 2022 r. przed wybuchem wojny Polska udostępniła 160 tys. zezwoleń stronie ukraińskiej. W obecnym roku (do września) ukraińskie firmy dokonały 880 tys. przewozów przez polskie granice. Do końca roku dojdzie do 1 mln 200 tys. przewozów. Chcemy bronić własnego rynku i chcemy, żeby były wprowadzone z powrotem komercyjne zezwolenia na przewóz rzeczy z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego – powiedział Tomasz Borkowski.

Przewoźnicy domagają się też m.in. oddzielenia na granicy kolejki pustych pojazdów od załadowanych. Zwracają uwagę, że obecnie polscy kierowcy czekają w pustych pojazdach na wyjazd z Ukrainy nawet do 12 dni.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl