fot. twitter.com/BBN_PL

Szef BBN zapewnił wicepremiera Ukrainy o dalszym poparciu ze strony Polski

Szef BBN Paweł Soloch przyjął w środę przebywającego z wizytą w Polsce wicepremiera Ukrainy ds. reintegracji terenów czasowo okupowanych Ołeksija Reznikowa – poinformowało BBN.

Paweł Soloch zapewnił o poparciu dla ukraińskich starań związanych z zapewnieniem spójności terytorialnej oraz wsparciu dla Ukrainy na forach międzynarodowych.

Według relacji BBN ukraiński wicepremier przedstawił informacje na temat stanu rozmów w formacie mińskim, zaprezentował szczegółowy plan odbudowy obszarów ogarniętych konfliktem, a także sposoby zachęcania inwestorów zagranicznych.

„Zaprezentował także projekt specjalnej strefy ekonomicznej na Donbasie, która mogłaby być ukraińską odpowiedzią na propozycję Rosji co do utworzenia tam jednostki administracyjnej o specjalnym statusie” – dodało Biuro.

Ołeksij Reznikow poruszył również temat zagrożeń ekologicznych wynikających z braku zabezpieczenia poradzieckich byłych poligonów jądrowych na terenie Donbasu.

Wicepremier Ukrainy podziękował stronie polskiej za dotacje celowe dla ludności Donbasu, poprosił też o dalsze polityczne wsparcie dla Ukrainy na forum Unii Europejskiej i OBWE – poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Trwający od 2014 r. konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy kosztował według szacunków życie 13 tys. ludzi. Od końca lipca 2020 r. w Donbasie obowiązuje porozumienie o przerwaniu ognia między wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami, które negocjatorzy Ukrainy, Rosji i OBWE osiągnęli w ramach tzw. grupy kontaktowej. Porozumienie jest jednak łamane. Według Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE od 27 lipca, kiedy rozejm wszedł w życie, do 19 stycznia odnotowano ok. 6,3 tys. incydentów naruszających zawieszenie broni. Zarazem od 1 stycznia do 27 lipca ubiegłego roku zarejestrowano prawie 130 tys. takich zdarzeń. W tzw. Donieckiej Republice Ludowej i Ługańskiej Republice Ludowej nielegalnie więzionych jest 251 ukraińskich obywateli.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl