fot. Krystian Maj/KPRM

Minister w KPRM Michał Cieślak proponuje konsultacje mające na celu stworzenie nowych narzędzi dla rozwoju samorządów

Minister w Kancelarii Premiera, Michał Cieślak, proponuje konsultacje, których celem będzie wypracowanie nowych narzędzi dla rozwoju samorządów. Powstanie projekt ustawy, który odpowie na największe systemowe bariery, z jakimi dziś mierzy się samorząd terytorialny.

Minęły trzy dekady współczesnego samorządu. Minister w Kancelarii Premiera, Michał Cieślak, proponuje konsultacje, które ułatwią kolejny etap ich rozwoju.

– Trzy wyzwania, w których obszarze chcielibyśmy przeprowadzić ogłoszone dzisiaj konsultacje. To przede wszystkim ułatwienie inwestycji o znaczeniu rozwojowym, inwestycji o charakterze pożytku publicznego. Chcielibyśmy ograniczyć, wyeliminować bariery legislacyjne – powiedział minister Michał Cieślak.

Kolejnym wyzwaniem będą nowe źródła finansowania samorządów. I trzecim, poprawa jakości usług publicznych – dodał Michał Cieślak.

– Namawiam i proszę o to, aby związki i organizacje pozarządowe, ale również bezpośrednio wójtowie i włodarze miast przesyłali propozycje, nad którymi będziemy mogli się pochylić, które będziemy mogli analizować – wskazał członek Rady Ministrów.

Uwagi nadesłane do Kancelarii Premiera będą poddane analizie przez Departament Współpracy z Samorządem w KPRM oraz Radę Samorządową przy Prezesie Rady Ministrów. Wypracowane propozycje legislacyjne trafią do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz [Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego].

TV Trwam News

drukuj