fot. https://twitter.com/JSaryuszWolski

J. Saryusz-Wolski o działaniach części samorządowców: To wygląda na wypowiedzenie posłuszeństwa państwu

Prezydentom niektórych miast coś się pomyliło, nie znają ustrojowego miejsca miast – ocenił w czwartek europoseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Saryusz-Wolski. Jak dodał, sytuacja w samorządach zarządzanych przez opozycję wygląda na wypowiedzenie posłuszeństwa państwu, czym – jego zdaniem – powinny zająć się służby.

Europoseł PiS w TVP Info komentował 21 tez zawierających propozycje zmian dotyczących funkcjonowania samorządów, które zostały przedstawione na spotkaniu „Samorządna Rzeczpospolita” zorganizowanym w Gdańsku. Uczestniczyli w nim m.in.: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

21 postulatów, których celem byłaby zmiana w funkcjonowaniu samorządów, znalazło się też w raporcie „Polska samorządów. Silna demokracja, skuteczne państwo” przygotowanym przez forum Idei Fundacji Batorego.

Jacek Saryusz-Wolski odnosząc się do niektórych propozycji, ocenił, że jest to „skrzyżowanie horroru z absurdem”.

„Uważam, że tam brakuje jednej rzeczy – żeby każda najmniejsza nawet jednostka wojskowa była kompletnie samodzielna i nie słuchała rozkazów, i żeby miała prawo weta. (…) Uważam, że jeszcze różny alfabet i różny język w każdej gminie” – dodał.

„Wydaje mi się w ogóle – a propos Gdańska – że prezydentom niektórych miast coś się pomyliło. Nie znają konstytucji, nie znają ustrojowego miejsca miast. Miasto to jest przestrzeń urbanistyczna dla ludzi, którą oni mają zarządzać. To nie są podmioty polityczne w skali państwa” – podkreślił.

Europoseł PiS ocenił, że w jednostkach samorządu terytorialnego zarządzanych przez „totalną opozycję” sytuacja wygląda na „wypowiedzenie posłuszeństwa państwu”.

W jego przekonaniu, gdyby doszło do takiej sytuacji, np. w Niemczech, „Urząd ochrony Konstytucji dawno by wkroczył”.

Spotkanie Samorządna Rzeczpospolita z udziałem ponad 400 polskich samorządowców odbyło się we wtorek w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Zaprezentowane na nim tezy dotyczyły głównie wzmocnienia kompetencji lokalnych władz. Tezy mają zostać poddane debacie i – po ewentualnych modyfikacjach – zaprezentowane ponownie 31 sierpnia 2019 roku jako postulaty Samorządnej Rzeczpospolitej [zobacz więcej].

PAP/RIRM

drukuj