fot. flickr.com

Polscy przedsiębiorcy we Francji nękani przez administrację

Polscy przedsiębiorcy złożą skargę do Komisji Europejskiej w sprawie szykanowania ich przez francuską administrację. O sprawie napisała „Rzeczpospolita”.

Biznesmeni  wskazują na szereg utrudnień, jakie napotykają na francuskim rynku.

Francuscy kontrolerzy zniechęcają lokalnych przedsiębiorców do zlecania prac polskim firmom i zatrudnionym w nich Polakom.

Rząd prezydenta Hollanda rozważa też podwyższenie wydatków na kontrole zagranicznych firm, w tym Polskich. Co więcej, w przypadku jakiegokolwiek podejrzenia – nawet nieuzasadnionego – sprawa trafia to prokuratury.

Radosław Gałka, ekspert Polskiej Izby Handlu mówi, że nękanie zagranicznych przedsiębiorców, w tym Polaków, to efekt zaostrzonych ostatnio przepisów.

– Jest to spowodowane polityką rządu francuskiego, który – w naszym mniemaniu – znalazł sobie politycznego kozła ofiarnego i całą swoją nieudolność w zarządzaniu gospodarką przekierowuje na firmy z Europy Wschodniej i Środkowej, czyli przede wszystkim na przedsiębiorców polskich. Wydał walkę polskim firmom, które wykonują kontrakty, wysyłają polskich pracowników na realizację kontraktów budów, do przemysłu, w turystyce. Przygotowujemy skargę do Komisji Europejskiej na francuskie przepisy, które powstały w tym roku – rozporządzenia do tzw. ustawy Savary, które – w naszej opinii i analizie naszych ekspertów – są niezgodne z dyrektywą wynegocjowaną i wdrożoną w zeszłym roku, jak również przeciwko praktykom kontrolnym, które przede wszystkim mają na celu wyeliminowanie tych polskich firm i jednocześnie zaszkodzenie polskim pracownikom – powiedział Radosław Gałka.

Od 10 lat polskie firmy delegują do Francji pracowników. W sumie jest to już ok. setek tysięcy ludzi. Jak wskazuje Radosław Gałka – dotychczas odbywało się to bez większych problemów.

RIRM

drukuj