fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Politycy PiS: reforma edukacji przemyślana i dobrze przygotowana

Politycy Prawa i Sprawiedliwości podkreślają, że reforma edukacji jest przemyślana i dobrze przygotowana. Przypominają, że jest to realizacja jednej z obietnic wyborczych.

Związek Nauczycielstwa Polskiego złożył w Sejmie ponad 910 tys. podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie reformy edukacji. Inicjatywę wsparli m.in. politycy Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Lider PO Grzegorz Schetyna powiedział, że Polacy nie chcą niszczenia polskiej szkoły.

Z kolei poseł Iwona Michałek z sejmowej komisji edukacji zwraca uwagę, że to sami Polacy, głosując na Prawo i Sprawiedliwość, opowiedzieli się za reformą edukacji.

– Społeczeństwo głosując na nas powiedziało: „Nie chcemy gimnazjów. Chcemy reformy edukacji”, bo mówiliśmy o tym i społeczeństwo wybrało. Wiem, jak te podpisy były zbierane – po szkołach, a rodzice bardzo często byli przymuszani do tego, żeby złożyć swój podpis. Wiem, że to nie było robione tak, jak być powinno, dlatego jestem przeciwna referendum w tej sprawie. Reforma edukacji, którą proponujemy jest przemyślana, dobrze opisana i tu nie ma żadnego zagrożenia, tym bardziej, że nauczyciele na tym zyskują, ponieważ jest więcej miejsc pracy – wskazuje Iwona Michałek.

Reforma, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się od września tego roku.

W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja mają zostać zlikwidowane.

RIRM

drukuj