fot. PAPRafał Guz

Policyjne podsumowanie akcji „Bezpieczne Wakacje”

Podczas tegorocznych wakacji na polskich drogach doszło do kilkuset wypadków mniej niż rok temu. Policja podsumowała akcję „Bezpieczne Wakacje”.

Każdej doby porządku na drogach pilnowało 4 tys. policjantów. W dniach szczytu, było ich nawet 5 tys. Patrole były widoczne – wszystko po to, aby skłonić kierowców do zdjęcia nogi z gazu.

Podczas tegorocznych wakacji doszło do 6 tys. 800 wypadków. Śmierć poniosły w nich 644 osób. Rannych zostało 8 tys. 100 osób. To wciąż bardzo dużo, jednak kolejny rok z rzędu obserwujemy tendencję spadkową.

Niestety wzrasta liczba kierowców prowadzących auto pod wpływem alkoholu. W tym roku przez lipiec i sierpień zatrzymano 26 tys. pijanych kierowców – wskazał inspektor Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

– I te liczby dopiero spływają. Te wszystkie dane, o których mówimy, to są dane wstępne. Szacujemy, że to będzie – w same wakacje – blisko 2 tysiące osób więcej niż rok temu. Odnotowujemy pierwszy raz od dekady wzrost ujawnianych kierowców pod wpływem alkoholu, więc tutaj my bierzemy się za robotę, ale także wszyscy, którzy są również pasażerami pojazdów lub pieszymi – którzy widzą, że coś takiego się dzieje – nie mogą traktować się jako donosicieli tylko osoby, które dbają o bezpieczeństwo wszystkich, bo to ktoś z naszej rodziny może niestety ucierpieć – podkreślił inspektor Radosław Kobryś.

Jednak wakacyjna praca policji to nie tylko pilnowanie porządku na drogach.

Policjanci prowadzili zajęcia edukacyjne z dziećmi przebywającymi na obozach oraz koloniach. Funkcjonariusze dokonywali kontroli obozów harcerskich. Policja dbała o bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą. Bezpieczeństwa na akwenach wodnych pilnowało ponad 5 tys. patroli wodnych.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj