fot. PAP/Darek Delmanowicz

Policja przeprowadzi akcję prewencyjną „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

Policjanci będą dziś prowadzić ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” – poinformował nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Nadkomisarz Robert Opas przekazał, że policyjne ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” zostaną dziś przeprowadzone na polskich drogach.

„Mają one na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, którzy podczas wypadków są szczególnie narażeni na ich tragiczne konsekwencje” – wyjaśnił policjant.

„Najwięcej wypadków i ofiar wśród pieszych powodują kierujący pojazdami, przede wszystkim samochodami osobowymi. Ich główną przyczyną jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych” – zaznaczył.

Przypomniał, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści, kierujący hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz wspomagającymi ruch.

„Do większości wypadków, w których zostali poszkodowani, przyczyniają się inni użytkownicy dróg” – zauważył.

„Jednak niewłaściwe zachowania niechronionych uczestników ruchu także doprowadzają do niebezpiecznych sytuacji na drodze. W przypadku pieszych mowa głównie o nieostrożnym wejściu na jezdnię, przechodzeniu przez jezdnię przy czerwonym świetle, wtargnięciu zza pojazdu, rozproszeniu uwagi” – podał.

Podkreślił, że ostrożny pieszy to taki, który uważa podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo.

„Pamięta też o obserwacji pojazdów i upewnieniu się, czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze” – wskazał.

„Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim od nas samych” – zaapelował nadkomisarz.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl