fot. PAP/EPA

W czwartek odbędzie się szczyt Unii Europejskiej

W najbliższy czwartek rozpocznie się szczyt Unii Europejskiej. Podczas dyskusji nie zabraknie punktów ważnych dla Polski. O szczegółach po posiedzeniu unijnych ministrów ds. europejskich mówił minister Szymon Szynkowski vel Sęk.

W wyniku rosyjskiej agresji przez nasz kraj przejechało 10 mln uchodźców. Około półtora miliona z nich pozostało w Polsce, co wiąże się z konkretnymi, niemałymi kosztami, które poniosły także inne kraje członkowskie, które zdecydowały się na przyjęcie uchodźców wojennych. Polska od dawna postulowała, by UE zrekompensowała te wydatki.

– Oczekujemy, że instytucje europejskie będą bardziej aktywne zarówno w warstwie elastyczności ram prawnych, jak i w warstwie skali współfinansowania kosztów – mówił Szymon Szynkowski vel Sęk, minister ds. UE.

Temat ten ponownie ma zostać podniesiony na rozpoczynającym się w czwartek szczycie UE. Jak przekazał minister ds. UE, Szymon Szynkowski vel Sęk, Polska podkreśla również konieczność zwiększenia Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju.

– Postulujemy o 3,5 mld euro, żeby instrument, który ma na celu szkolenie ukraińskich żołnierzy, ale też wzmacnianie możliwości wysyłania amunicji i broni na Ukrainę, został odpowiednio zwiększony – podsumował minister.

Tematem rozmów będzie także kwestia usuwania barier na wspólnym rynku, które – jak wskazywał Szymon Szynkowski vel Sęk, cały czas przeszkadzają w rozwoju potencjału państw członkowskich UE.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl