fot. flickr.com

Za pomocą internetu każdy może zawiadomić o przestępstwie

Każdy kto ma dostęp do internetu może zgłosić przestępstwo, wykroczenie lub inne zagrożenie, którego jest świadkiem – mówi podkomisarz Andrzej Fijałek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Na terenie całego kraju działa już wirtualna mapa zagrożeń bezpieczeństwa. Każdy obywatel może zaznaczyć na niej niebezpieczne i uciążliwe zdarzenia.

Do tej pory wpłynęło już ok. 52 tys. zgłoszeń. Wśród nich dominują drobne sprawy m.in. akty wandalizmu, miejsca dystrybucji narkotyków.

Podkomisarz Andrzej Fijałek podkreśla, że dzięki mapie policja może m.in.  lepiej rozdysponować patrole.

Tych zgłoszeń jest coraz więcej. Wiele osób już wie o tej mapie, ale wciąż są osoby, które dopiero się dowiadują o istnieniu takiego narzędzia. Jeżeli coś ich tutaj nurtuje, czy dotychczas denerwowali się np. na jakąś młodzież, ale nie chodzili do komisariatu, bo stwierdzili, że nie mają czasu, czy nie jest to aż takie poważne, teraz mogą spokojnie siedząc w domu i bez wychodzenia zgłosić taki problem. Wtedy policja z danego komisariatu czy placówki policji idzie i w ciągu dwóch dni musi zweryfikować, czy rzeczywiście na tym terenie ma miejsce to, co zgłaszał  obywatel. Nam ta mapa jest potrzebna do tego, żeby też lepiej rozdysponować swoje patrole – wskazuje podkomisarz Andrzej Fijałek.

Link do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa znajduje się na stronach internetowych policji. Oprócz mapy działa też aplikacja „Moja Komenda”, która pozwala na łatwy kontakt z dzielnicowym.

Współpraca policji z obywatelami była jednym z tematów wczorajszej narady ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka z komendantami wojewódzkimi policji.

 

RIRM

drukuj