fot. episkopat.pl

Polacy wśród 2 proc. najlepszych naukowców świata

Stanford University, wydawnictwo Elsevier oraz firma SciTech Strategies, na łamach „PLOS Biology” opublikowały listę 2 proc. naukowców, których prace są najczęściej cytowane w naukowej literaturze. W tej grupie znalazło się 726 naukowców z Polski.

Najwięcej cytowań w grupie krajowych naukowców ma nieżyjący już prof. Zdzisław Pawlak z Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista w dziedzinie matematyki i informatyki. W światowym rankingu zajął 1827 miejsce.

Za nim, na miejscu 4587 znalazł się fizyk – prof. Tomasz Dietl z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk.

Trzecie miejsce wśród krajowych badaczy i 5737 ogólną lokatę zajęła chemiczka, prof. Elżbieta Frąckowiak z Politechniki Poznańskiej.

Za nią (8343 pozycja w rankingu) uplasował się również nieżyjący już krakowski lekarz i naukowiec prof. Andrzej Szczeklik.

Piąty wśród polskich badaczy jest chemik i fizyk prof. Antoni Rogalski z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. W rankingu zajął 9481 pozycję.

Kolejny, na 12165 lokacie jest prof. Tadeusz Robak, hematolog pracujący na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

Za nim, na 12591 miejscu znalazł się pochodzący z Holandii, pracujący obecnie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ekonomista, prof. Peter Nijkamp.

Zestawienie objęło prawie 160 tys. specjalistów z 22 dyscyplin podzielonych na 176 bardziej szczegółowych dziedzin.

Autorzy uwzględnili dorobek badaczy z całego życia, do 2019 roku.

Ranking powstał na podstawie złożonego algorytmu, obejmującego m.in. wskaźnik Hirscha – wprowadzony w 2005 roku miernik uwzględniający znaczenie wszystkich i charakteryzujący cały jego dorobek.

PAP

drukuj