fot. flickr.com

Polacy nieświadomi ważnej roli badań profilaktycznych

Instytut badawczy ARC Rynek i Opinia opublikował wyniki sondażu, z którego wynika, że co czwarty Polak nie wie, czy dla osób jego wieku są zalecane jakieś badania profilaktyczne.

Świadomość wśród Polaków na temat badań profilaktycznych jest stosunkowo mała. Do braku wiedzy na temat tego, czy w danej grupie wiekowej zalecane są jakieś badania profilaktyczne, przyznało się 25 proc. respondentów.

Bardziej nieświadomi w tym zakresie okazali się być mężczyźni niż kobiety. Największą świadomością wykazały się osoby powyżej 50. roku życia.

Najbardziej znanym badaniem profilaktycznym jest badanie piersi. Na kolejnych miejscach znalazły się: cytologia oraz badanie prostaty i morfologia. Pozostałe badania, takie jak kolonoskopia, badanie okulistyczne, w kierunku cukrzycy i chorób serca, wymieniło mniej niż 8 proc. respondentów.

Co ważne, jedynie 30 proc. badanych przyznało, że wykonało już wszystkie badania profilaktyczne zalecane dla swojego wieku. Gdyby ten procent był większy, to można byłoby uniknąć wielu poważnych chorób, które na wczesnym etapie wykrycia można szybko wyleczyć.

TV Trwam News

drukuj