fot. pixabay.com

Polacy coraz chętniej sięgają po książki

Przed świętami Bożego Narodzenia rosła sprzedaż książek. To jednak nie tylko dobry pomysł na prezent, ale również na dobre spędzenie czasu. Po książki zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej sięgają seniorzy, ale i ludzie młodzi.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek w tym roku odbyły się po raz trzydziesty pierwszy.

Dopisała liczba nie tylko wydawców, ale również osób, które przyszły, by książkę zakupić – mówiła dyrektor wydarzenia, Anna Morawiecka.

– To, że padają księgarnie, to jest pewnie efekt pewnych czasów, natomiast kondycja książki ma się – moim zdaniem – dobrze i czytelnictwa chyba też – powiedziała Anna Morawiecka.

Dużą zasługę niewątpliwie mają tu nauczyciele w szkołach, którzy starają się pokazać dzieciom i młodzieży, że książka nie jest przeżytkiem. Dobra lektura może zawierać wartościowe oraz życiowe treści.

– Nauczyciele języka polskiego, panie bibliotekarki bardzo dbają o to, by promować czytelnictwo wśród swoich uczniów – akcentowała Anna z wydawnictwa IBIS.

Biblioteki świeciły pustkami przez czas pandemii. Teraz sytuacja jest znacznie lepsza – wskazała Emilia Kubacka, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu.

– Obecnie czytelnicy wracają do bibliotek, biblioteki zaczynają oferować jeszcze więcej nowości, ponieważ uzyskujemy też różnego rodzaju dofinansowania i przyciągamy tym do nas – oznajmiła Emilia Kubacka.

Biblioteki oferują już nie tylko książki tradycyjne, drukowane, po które najchętniej sięgają osoby starsze, którym wzrok jeszcze pozwala czytać, ale również takie w formie elektronicznej. Po te częściej sięgają osoby młodsze.

– Książka elektroniczna, synchrobooki, czyli książki elektroniczne, gdzie jest możliwość przełączenia czytania fizycznego z ekranu na opcję słuchania, no niestety wygrywają – mówiła Emilia Kubacka.

O to, by z literatury mogły korzystać również osoby niesłyszące, dba m.in. Migoteka.

– Przede wszystkim tłumaczymy książki dla dzieci na polski język migowy, staramy się, aby te książki były przetłumaczone w jak najlepszy sposób, żeby głusi, żeby społeczność głuchych w Polsce miała dostęp do literatury bez żadnych barier – podsumowała Marta Sokołowska-Palacios.

Promocji czytelnictwa służą różne inicjatywy. Najpopularniejszą z nich jest Narodowe Czytanie. Ubiegłoroczną lekturą było „Nad Niemnem” autorstwa Elizy Orzeszkowej. W tym roku uczestnicy wydarzenia sięgną po „Kordiana” autorstwa Juliusza Słowackiego.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl