Polacy chcą przeprosin od Clintona

Reduta Dobrego Imienia domaga się przeprosin od byłego prezydenta USA Billa Clintona za jego kontrowersyjną wypowiedź dotyczącą Polski. Clinton na wiecu wyborczym stwierdził, że Polska i Węgry, które „nie byłyby wolne” bez udziału USA, „chcą przywództwa w stylu Putina”.

Reduta wysłała list do byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Oceniła, że jego „nierozważna wypowiedź uderzyła w dotychczas dobre stosunki naszych narodów”. Jego żona Hillary Clinton ubiega się o nominacje Partii Demokratycznej na listopadowe wybory prezydenckie w USA.

Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia, odnosząc się do kontrowersyjnych słów byłego prezydenta USA, podkreślił, że list ma na celu pokazać prawdę.

– Zwracamy prezydentowi Clintonowi uwagę. Rzeczywiście zawdzięczamy Stanom Zjednoczonym wolność, ale tylko w takim wymiarze, że prezydent Regan był twardym antykomunistą i to on doprowadził do upadku Imperium Zła, czyli Związku Sowieckiego i całego systemu komunistycznego. Polacy brali w tej walce udział i walnie się do tego przyczynili. Natomiast, o ile nam wiadomo, ani pół kropli amerykańskiej krwi nie zostało przelanej w walce o wolność Polski podczas zimnej wojny. Za to pułkownik Kukliński zaproponował Stanom Zjednoczonym współpracę przy obaleniu komunizmu. Należy tutaj zatem zachować pewne proporcje – wyjaśnił Maciej Świrski.

Fundacja wspiera działania mające na celu prostowanie nieprawdziwych informacji medialnych na temat historii Polski. List Reduty jest zamieszczony na stronie www.rdi.org.pl, gdzie można dołączać swoje podpisy.

RIRM

drukuj