Internetowy system do wykrywania zniesławień Polski

Reduta Dobrego Imienia wprowadziła internetowy system do wykrywania zniesławień Polski. Od 19 września br. nowe narzędzie znalazło już 200 kłamliwych sformułowań, takich jak „polski obóz śmierci”, „polskie SS”, czy „polskie getto”.

Prezes Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski podkreśla, że nowy system ma w jeszcze lepszy sposób wyszukiwać tego rodzaju kłamliwe sformułowania. Do tej pory Reduta opierała się w głównej mierze na informacjach od wolontariuszy.

Ten system ma na celu zwiększenie szczelności, czyli aby informacje były wyszukiwane nie tylko w największych mediach, ale i w np. bazach modowych. Właśnie dzisiaj system znalazł oszczerstwo na angielskim blogu modowym, gdzie autorka poleca książkę, której akcja częściowo rozgrywa się w polskim obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Ważne jest, aby nie przepuścić żadnego tego rodzaju oszczerstwa, bo jest to utrwalanie fałszywej świadomości w oczach czytelników – chociażby takiego bloga – mówi Maciej Świrski.

System jest wewnętrznym narzędziem Reduty Dobrego Imienia. Użytkownicy internetu będą mieli dostęp do tzw. Indeksu RDI, czyli statystyk pokazujących liczbę znalezionych zniesławień. Codzienne statystyki publikowane są na stronie ww.rdi.org.pl.

Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom istnieje od czterech lat. Zajmuje się m.in. inicjowaniem i wspieraniem działań mających na celu prostowanie nieprawdziwych informacji pojawiających się w mediach na temat historii Polski.

RIRM

drukuj