Pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie płockim

W związku ze wzrostem poziomu Wisły w siedmiu położonych nad rzeką gminach powiatu płockiego ogłoszono w sobotę po południu pogotowie przeciwpowodziowe.

Pogotowie wprowadzono od godz. 17. w gminach: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice i Nowy Duninów – poinformowała PAP Dagmara Kobla-Antczak, rzeczniczka starostwa płockiego. W sobotę po południu poziom Wisły w Kępie Polskiej osiagnął 426 cm, czyli 6 cm ponad stan ostrzegawczy, a w Wyszogrodzie 490 cm, czyli 10 cm poniżej stanu ostrzegawczego.

„W opinii specjalistów możemy spodziewać się dalszego przyboru wody, ale Wisła nie powinna wylać” – zaznaczyła Kobla-Antczak.
Mieszkańcy położonej na lewym brzegu Wisły doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej, gdzie znajdują się miejscowości powiatu płockiego dotknięte powodzią w 2010 r., zostali powiadomieni w sobotę o przyborze rzeki dzięki informacji nadanej przez zintegrowany system ostrzegania ludności.

System ten został zainstalowany w listopadzie 2012 r. w strażnicach Ochotniczych Straży Pożarnych w miejscowościach: Juliszew, Wiączemin, Troszyn Polski i Dobrzyków. Główna część systemu znajduje się w wydziale zarządzania kryzysowego starostwa płockiego, które w sytuacji zagrożenia uruchomia lub wstrzymuje alarmy.

System ma 12 zakodowanych sygnałów ostrzegawczych obowiązujących w Unii Europejskiej. Pozwala też na posługiwanie się komunikatami głosowymi. System za 120 tys. zł kupiono w ramach międzynarodowego projektu INARMA. Projekt ten obejmuje działania na rzecz zapobiegania powodziom i ich skutkom. Oprócz reprezentującego Polskę powiatu płockiego, uczestniczą w nim regiony z Węgier, Niemiec, Austrii i Włoch.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl