Pogotowie przeciwpowodziowe w woj. lubelskim

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszone zostało we Włodawie oraz nadbużańskich miejscowościach powiatu włodawskiego (Lubelskie). Poziom Bugu przekroczył tam stany ostrzegawcze. 

– To ostrzeżenie dla mieszkańców, że Bug się podnosi, ale bezpośredniego zagrożenia na razie nie ma. Poziom wody rośnie powoli, nigdzie nie zachodzi potrzeba ewakuacji – powiedział z-ca dyrektora Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lublinie Józef Klajda. 

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje we Włodawie oraz nadbużańskich miejscowościach w gminach: Włodawa, Hanna i Wola Uhruska. Stan rzeki jest monitorowany.

Dziś rano we Włodawie poziom Bugu wynosił 258 cm, o osiem centymetrów przekraczał stan ostrzegawczy. W nocy rzeka podniosła się o cztery centymetry, do poziomu alarmowego brakowało blisko metr. Stany ostrzegawcze o kilkadziesiąt centymetrów przekroczone były na wodowskazach w Strzyżowie, Dorohusku i Krzyczewie.

Stan alarmowy w Lubelskiem przekraczała w dziś jedynie rzeka Krzna w Malowej Górze, ale płynie ona przez tereny rzadko zaludnione, a poziom wody tam już opada.

Niski jest poziom Wisły. Na wodowskazie w Annopolu, na granicy woj. lubelskiego, jej poziom wynosił 305 cm, do stanu ostrzegawczego brakowało prawie dwa metry, a w ciągu minionej doby rzeka opadła o 5 cm.

PAP/RIRM

drukuj