Pogoda sprzyja wędrówkom w Beskidach; śnieg w wyższych partiach gór

Pogoda w Beskidach sprzyja pieszym wędrówkom, jest słonecznie i bezwietrznie. Na wysokości powyżej 1300 m npm, szczególnie na Babiej Górze i Pilsku, zalega jednak niewielka pokrywa śnieżna – podał ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR Szymon Wawrzuta.

„Warunki na szlakach są na ogół bardzo dobre, widoczność jest doskonała. Jest jednak zimno. Nad ranem występowały przymrozki. Możliwe są oblodzenia na szlakach. W sobotę rano przy schronisku na Markowych Szczawinach były 4 st. C, a na Hali Miziowej 3 st. C” – powiedział Szymon Wawrzuta.

Zaapelował, aby wyruszający w góry turyści mieli ze sobą odzież, która zapewni komfort termiczny.

Przyrodnicy z Babiogórskiego Parku Narodowego zaapelowali natomiast o rozwagę na szlakach wiodących na szczyt najwyższej góry Beskidów.

„Warunki pogodowe na Babiej Górze mogą bardzo szybko ulegać zmianie, dlatego też zawsze trzeba być przygotowanym na znaczne pogorszenie pogody: silny wiatr, niską temperaturę, obfite opady, ograniczoną widoczność, burze” – podkreślili.

Jak zaznaczyli, szczególną ostrożność należy zachować przy schodzeniu.

Wybierając się w góry należy pamiętać o odpowiednim ubiorze. Ciepła odzież i solidne buty do kostek to podstawa. Goprowcy apelują, by turyści mieli przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją „Ratunek”, która jest niezwykle przydatna, jeśli potrzebna będzie pomoc.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl