fot. flickr.com

IMGW: przymrozki w północnej połowie kraju, deszcz i śnieg na południu

Ostrzeżenia przed przymrozkami w północnej i zachodniej części Polski oraz przed intensywnymi opadami deszczu oraz śniegu na południu wydał w niedzielę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Według Instytutu, który wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia, nocą z niedzieli na poniedziałek przymrozki mają wystąpić w dziewięciu województwach. Alert obowiązuje w woj. zachodniopomorskim poza powiatami położonymi nad samym morzem, w całych województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim, częściowo w podlaskim, w lubuskim, w większości wielkopolskiego, w kujawsko-pomorskim, w północnej części woj. mazowieckiego i w niektórych powiatach woj. dolnośląskiego.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, informując o ostrzeżeniach wydanych przez IMGW, podało, że temperatury nad ranem i wczesnym rankiem mogą spaść nawet do minus 4 st. przy gruncie, a w województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim lokalnie nawet do 6 stopni poniżej zera.

IMGW wydał również ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu oraz śniegu na południu kraju. Ulewy są spodziewane w południowej części województw małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego. W powiatach górskich i podgórskich deszcz będzie przechodził w deszcz ze śniegiem oraz śnieg. W Tatrach opady śniegu mają być intensywne, na pozostałych terenach objętych ostrzeżeniem umiarkowane.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych mogących powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca ostrożność oraz śledzenie komunikatów i sytuacji pogodowej.

PAP/RIRM

drukuj