fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

IMGW ostrzega przed upałami w Polsce

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami dla 12 województw. Temperatura w wielu miejscach ma przekroczyć 30 stopni.

Ostrzeżenia dotyczą Polski zachodniej, centralnej oraz południowo-wschodniej. Wysoka temperatura może się utrzymać nawet przez 5 dni. Synoptycy przewidują, że w czasie upałów termometry w dzień mogą wskazać od 27 do ponad 30 stopni. Na zachodzie Polski miejscami nawet 33 stopnie, a w nocy do 20 stopni.

Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW zwraca uwagę, aby w czasie upałów pić dużo wody, nosić nakrycie głowy i ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu.

– Na termometrach będą mierzone wartości maksymalne do 33 stopni Celsjusza, także w najbliższych dniach bardzo wakacyjna pogoda. Tak wysoka temperatura może powodować poważne uszczerbki na zdrowiu, ponieważ możemy stracić wodę i zasłabnąć; powoduje, że mamy bardzo niekorzystny biometr. Możemy czuć się zmęczeni i poddenerwowani, dlatego lepiej spokojnie spędźmy ten upał w domu lub zacieniowanym miejscu, szczególnie między godziną 11.00 a 15.00, kiedy jest największa ekspozycja bezpośredniego promieniowana UV. Ograniczmy wyjścia na zewnątrz – zaleca Grzegorz Walijewski.    

Rzecznik IMGW dodał, że oprócz upałów, na południu kraju możliwe są burze z obfitymi opadami i porywami wiatru do 70 km/h.

 

RIRM

drukuj