fot. twitter.com/MRPiPS_GOV_PL

MRPiPS: Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 6,1 proc.

Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 6,1 proc. i utrzymała się na tym samym poziomie co w czerwcu – podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Z szacunkowych danych wynika, że ubiegły miesiąc był pierwszym od wybuchu pandemii, w którym nie odnotowano wzrostu tego wskaźnika. Resort ocenił, że sytuacja na rynku pracy wydaje się stabilizować. Zdaniem ministerstwa, w kolejnych miesiącach dynamika wzrostu bezrobocia rejestrowanego wyhamuje.

To dobre dane – wskazał wiceszef Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed. Jak zauważył, nie sprawdziły się prognozy niektórych ekspertów, które mówiły o gwałtownym wzroście bezrobocia.

– To jest więcej jak milion osób pozostających bez pracy. Porównując również z danymi, które są przedstawione przez Eurostat – gdzie jesteśmy na drugim miejscu najniższej stopy bezrobocia, mamy to bezrobocie na poziomie 3% – to myślę, że możemy spokojnie mówić o stabilizacji na rynku pracy. Co jest ważne, że przybywa nam też wolnych miejsc pracy i ofert pracy. Ten wzrost jest na poziomie 3 tysięcy takich miejsc. Są one do dyspozycji pracowników. Jeśli chodzi o poszczególne województwa – tutaj też nie ma drastycznych przykładów. To są wzrosty o 0,1% bądź utrzymują się na tym samym poziomie. Można powiedzieć, że jest sytuacja dobra – ocenił Stanisław Szwed.

Na sytuację na rynku pracy – jak dodał wiceminister – ma wpływ także zainicjowane przez prezydenta Andrzeja Dudę i uchwalone przez parlament świadczenie, tzw. dodatek solidarnościowy. Jest to wsparcie dla osób, które w wyniku koronakryzysu straciły pracę lub mają mniejszy zasiłek dla bezrobotnych.

 

RIRM

drukuj