fot. PAP/Stach Leszczyński

Minister W. Woś: Nie będzie zgody Polski na automatyczny system przyjmowania imigrantów w UE

Prezydent Francji proponuje nowy, automatyczny system przyjmowania imigrantów w Unii Europejskiej. Zgody Polski na to nie będzie – podkreśla minister ds. pomocy humanitarnej Michał Woś.

Prezydent Francji Emmanuel Macron twierdzi, że w Unii Europejskiej potrzebny jest nowy system przyjmowania imigrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym. System miałby automatycznie przydzielać uchodźców do krajów członkowskich tak, aby odciążyć państwo włoskie. Zdecydowanie sprzeciwia się temu Polska.

– Wszystkie wszelkiego rodzaju przymusowe mechanizmy uważamy za niezgodne z prawem europejskim – zaznacza minister ds. pomocy humanitarnej Michał Woś.

Michał Woś tłumaczy, że dzięki Grupie Wyszehradzkiej i polskiej dyplomacji zmienia się polityka migracyjna Unii Europejskiej, w której odstępuje się od mechanizmu przymusowej relokacji. Działania prowadzone na Morzu Śródziemnym minister nazwał handlem ludźmi.

– To jest jawna mafia handlarzy ludźmi. Ludzie, poświęcając majątek życia, próbują się przedostać do tego w ich opinii raju, czyli do Europy – wskazuje Michał Woś.

Rzeczywistość jest zupełnie inna.

– Na tym to polega, żeby tę łódeczkę puścić samopas z takim ryzykiem, że zatonie i z ryzykowaniem życia, żeby zgodnie z przepisami któryś z przepływających statków po prostu tych ludzi wyłowił – tłumaczy minister ds. pomocy humanitarnej.

Dla polskiego rządu rozwiązaniem jest uszczelnienie granic, które musi iść w parze z pomocą na miejscu.

TV Trwam News

drukuj