fot. flickr.com

Pogoda na środę i czwartek

Jak informuje IMGW, krańce wschodnie i południowo-zachodnie Europy będą w zasięgu wyżów, na pozostałym obszarze kontynentu dominować będą układy niżowe. Polska będzie w zasięgu niżu znad Szwecji oraz związanego z nim wtórnego ośrodka niżowego znad Węgier. Od Warmii po Małopolskę rozciągać się będzie strefa pofalowanego frontu chłodnego. Nad zachodnią część kraju napłynie chłodna masa polarno-morska, krańce wschodnie pozostawać będą w zasięgu masy ciepłej, polarno-morskiej.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 975 hPa i będzie się wahać.

W środę na zachodzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami przelotne opady deszczu, na Przedgórzu Sudeckim deszczu ze śniegiem i śniegu, a w Sudetach śniegu. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie całkowite i opady deszczu, na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej oraz w rejonach podgórskich Górnego Śląska i Małopolski przechodzące w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Na południu Górnego Śląska, Małopolski i Podkarpacia opady okresami o umiarkowanym natężeniu, prognozowana suma opadów do 15 mm. W Beskidzie Śląskim i Żywieckim oraz w Tatrach opady śniegu, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm do 15 cm.

Temperatura maksymalna od 4 st., 6 st. na Pomorzu Zachodnim do 10 st., 11 st. na wschodzie Podkarpacia i Lubelszczyzny. Wiatr na wschodzie z kierunków południowych, umiarkowany, na Podkarpaciu początkowo dość silny, w porywach do 65 km/h, stopniowo słabnący. Na pozostałym obszarze kraju wiatr z kierunków zachodnich słaby i umiarkowany, porywisty, na wybrzeżu początkowo w porywach do 60 km/h. Wysoko w górach porywy wiatru do 100 km/h.

W nocy ze środy na czwartek na zachodzie kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami słabe opady deszczu lub deszczu ze śniegiem, a na południu Dolnego Śląska i Opolszczyzny deszczu ze śniegiem i śniegu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie całkowite, na Górnym Śląsku i w Małopolsce opady deszczu ze śniegiem i śniegu, poza tym opady deszczu stopniowo przechodzące w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Na wschodzie kraju opady okresami o umiarkowanym natężeniu, prognozowana suma opadów do 15 mm. W rejonach podgórskich Karpat przyrost pokrywy śnieżnej o 7 cm do 10 cm, a w górach o 15 cm. Temperatura minimalna od -1 do 2 st., a w rejonach podgórskich około -2 st. Wiatr z kierunków zachodnich, umiarkowany, okresami porywisty, jedynie na północnym wschodzie słaby, południowo-wschodni skręcający na północno-zachodni.

W czwartek w zachodniej połowie kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, okresami opady deszczu, miejscami deszczu ze śniegiem, a na południu Dolnego Śląska i Opolszczyzny deszczu ze śniegiem i śniegu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie całkowite z postępującymi od zachodu większymi przejaśnieniami, okresami opady deszczu, deszczu ze śniegiem, miejscami śniegu, w rejonach podgórskich i górach – śniegu. Temperatura maksymalna od 1 do 5 st., na Podhalu około 0 st. Wiatr z kierunków zachodnich, umiarkowany, porywisty. Wysoko w górach porywy wiatru do 100 km/h.

W środę w Warszawie zachmurzenie duże. Opady deszczu, przejściowo o natężeniu umiarkowanym. Temperatura maksymalna 9 st. Wiatr umiarkowany, południowy. W porywach prędkość wiatru do 50 km/h. W nocy zachmurzenie duże. Opady deszczu, przechodzące w deszcz ze śniegiem, w drugiej połowie nocy możliwe opady mokrego śniegu. Okresami natężenie opadów umiarkowane. W razie wystąpienia umiarkowanych opadów śniegu, ograniczenia widzialności do 800 m. Temperatura minimalna 0 st. Wiatr przeważnie umiarkowany, początkowo południowy, potem północno-zachodni. W czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna 3 st. Wiatr umiarkowany, zachodni.

PAP/RIRM

drukuj