fot. flickr.com

Szef wywiadu USA ostrzega przed zagrożeniami

James Clapper, szef amerykańskiego wywiadu, podkreślił we wtorek, że islamiści będą w dalszym ciągu spiskować przeciwko interesom USA za granicą. Ostrzegł też, że ataki lokalnych ekstremistów w Stanach Zjednoczonych będą dla Amerykanów największym zagrożeniem.

Przedstawiając na forum komisji sił zbrojnych Senatu USA doroczną ocenę zagrożeń sporządzoną przez agencje wywiadowcze Clapper zwrócił też uwagę, że ataki dokonywane przez lokalnych ekstremistów w Europie i Ameryce Północnej mogą być dla innych zachętą do powtarzania takich działań.

Clapper oświadczył również, że Iran pozostaje głównym państwowym sponsorem terroryzmu oraz że grupy powiązane z Al-Kaidą są w dalszym ciągu „prężne”.

Wskazał też że USA nadal stoją w obliczu zagrożeń cybernetycznych ze strony Chin, Rosji i Korei Północnej. Zwrócił uwagę, że Korea Północna rozbudowała obiekt, w którym wzbogaca uran oraz włączyła ponownie reaktor produkujący pluton. Rozpoczęcie produkcji plutonu może się tam rozpocząć w najbliższych tygodniach lub miesiącach.

PAP/RIRM

drukuj