fot. PAP/Łukasz Gągulski

Podtopienia w Krakowie – tysiąc zgłoszeń do straży, ewakuacje

W Krakowie, gdzie jest wiele zalanych ulic, doszło do lokalnych podtopień. Najtrudniejsza sytuacja panuje w dzielnicy Bieżanów. Tam rzeka Serafa zalała wiele mieszkań. Strażacy, którzy otrzymali tysiąc zgłoszeń, ewakuowali kilka osób. Mocno ucierpiała Wieliczka.

W wyniku ulewnych deszczów padających w Krakowie i okolicach od czwartku doszło do wielu podtopień, zalane są też drogi i ulice.

„Przyjęliśmy prawie tysiąc zgłoszeń na terenie miasta i powiatu krakowskiego” – powiedział PAP w nocy czwartku na piątek oficer Prasowy Komendanta Miejskiego, st. kpt. Bartłomiej Rosiek.

W Krakowie najtrudniejsza sytuacja panuje w dzielnicy Bieżanów. Tam z brzegów wystąpiła rzeczka Serafa.

„Na rzece Serafie woda przelała się przez korony wałów i zalała część ulic w okolicy Bieżanowskiej i Półłanki. Kilkadziesiąt domów zostało zalanych. W niektórych miejscach woda sięga nawet metr i wyżej. Pozalewane są mieszkania na parterze, piwnice i garaże. Kilka starszych osób musieliśmy ewakuować. Zostały one przekazana do zespołów ratownictwa medycznego” – wyjaśnił.

Strażacy napełniają worki piaskiem, dowożą je do mieszkańców i umacniają wały.

„Liczymy na dobre prognozy od samego rana, jeżeli woda zacznie opadać, to będzie miało jakikolwiek sens jej wypompowywanie” – podkreślił st. kpt. Bartłomiej Rosiek.

Oficer prasowy przekazał, że bardzo trudna sytuacja panuje w gminie Zielonki. Według informacji zamieszczonych w mediach społecznościowych w Zielonkach całkowicie nieprzejezdna jest DW-794, która została zalana.

Przekroczony został stan alarmowy na rzece Dłubnia w Michałowicach.

W Wieliczce zalana została tamtejsza Komenda Powiatowa i JRG PSP, co utrudniło pracę Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego.

TV Trwam News/PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl