W Krakowie oddano hołd ofiarom represji stalinowskich

Pod Krzyżem Pamięci i tablicą na murze więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie uczczono pamięć ofiar zamordowanych przez komunistyczne władze w latach 1945-1956. Uroczystość zorganizowało Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

Obchody upamiętniające ofiary komunizmu połączono z modlitwą za spokój dusz zamordowanych. Większość z 68 osób, których nazwiska figurują na tablicy, zostało skazanych na karę śmierci na mocy wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie, po przeprowadzonych pokazowych procesach.

„Celem komunistycznych oprawców było przedstawienie swych ofiar: opozycjonistów, partyzantów, członków podziemia – w jak najgorszym świetle i sprowadzenie ich do roli kryminalistów. Spośród 68 skazanych na śmierć, aż 43 osoby to byli ludzie bardzo młodzi – mieli nie więcej niż 25 lat” – powiedział podczas uroczystości Michał Masłowski z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

„My starsi dajemy wam młodym to wielkie zadanie – przekazania pamięci o synach najbardziej odważnych, o tych którzy oddali to, co mieli najcenniejsze – swoje własne życie. Jesteśmy tutaj, by powiedzieć głośno i wyraźnie, że pamiętamy – i to do was, ludzi młodych jest skierowane nasze dzisiejsze słowo i spotkanie” – podkreśliła małopolska kurator oświaty Barbara Nowak.

Nie tylko tam wykonywano wyroki, miejscem kaźni i terroru było też więzienie św. Michała, w samym centrum starego Krakowa. Sądy wojskowe działały i w innych miastach województwa małopolskiego – wyroki śmierci poprzez powieszenie i rozstrzelanie były wykonywane w wielu innych miejscowościach.

W uroczystości na Montelupich wzięli udział m.in. przedstawiciele Związku Więźniów Komunizmu, Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, seniorzy i kombatanci z ZHP oraz przedstawiciele wszystkich środowisk niepodległościowych miasta Krakowa oraz nauczyciele i młodzież z kilku krakowskich szkół. Ceremonie prowadził Edward Jankowski – przewodniczący Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, a modlitwy celebrował ojciec Jerzy Pająk.

PAP/RIRM

drukuj