fot. PAP/Tomasz Gzell

Podsycanie społecznych nastrojów

Platforma Obywatelska i Lewica chcą dymisji wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego i zapowiadają wniosek o wotum nieufności. Przekonują, że prezes Prawa i Sprawiedliwości odpowiada za rzekomą brutalność policji w trakcje protestów feministek. Policja zapewnia, że działa zgodnie z prawem.

Zwolennicy zabijania dzieci nienarodzonych próbowali w środę zablokować Sejm. Policja zabezpieczyła budynek, dlatego tłum przeniósł się przed gmach Telewizji Publicznej. Z powodu agresywnego zachowania tłum został otoczony przez funkcjonariuszy.

– 13 osób zostało zatrzymanych w związku z przestępstwami, m.in. naruszenia nietykalności, znieważenia policjanta czy też udziału w zbiegowisku o charakterze chuligańskim – powiedział nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji.

Inną wersję wydarzeń przedstawiła poseł Magdalena Biejat z Lewicy.

– Policja otacza pokojowo demonstrujących, po czym ma pretensje, że się nie rozchodzą i że protestują, na koniec używa wobec nich gazu – podkreśliła Magdalena Biejat.

Gaz dosięgnął także poseł Magdalenę Biejat, która stała w grupie osób atakujących policję.

Funkcjonariusze reagowali na łamanie prawa, m.in. na użycie gazu przez protestujących – zapewnił nadkom. Sylwester Marczak.

– Tłum w pewnym momencie postanowił odbić osobę, z którą były wykonywane czynności. Na to nie mogliśmy pozwolić. Stąd policjanci, którzy brali udział w zabezpieczeniu, nieumundurowani użyli po raz kolejny środków przymusu bezpośredniego – powiedział nadkom. Sylwester Marczak.

Łamiących prawo wspierali politycy Lewicy. Gdy policja spisywała dane protestujących, poseł Joanna Scheuring-Wielgus namawiała do podawania nieprawdziwych adresów.

– Podaj mojego biura i zobaczymy, co się wydarzy – mówił Joanna Scheuring-Wielgus.

W obronie policjantów w Sejmie wystąpił szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zapewnił, że służby nie dopuszczą do rewolucji opartej na przemocy i ataku na konstytucyjne organy państwa. Minister Mariusz Kamiński wezwał też opozycję do zaprzestania nadużywania legitymacji poselskich.

– Nie organizujcie swoich pseudo interwencji poselskich. Wy tam idziecie zwiększyć bezpieczeństwo agresorów, żeby czuli wasz polityczny parasol – podkreślił Mariusz Kamiński.

Do incydentu doszło również przed Sejmem. Bez legitymacji poselskiej, przez kordon policji próbował przedrzeć się wicemarszałek Sejmu, Włodzimierz Czarzasty.

– Zostałem zatrzymany, zostałem pchnięty na maskę samochodu. Jak zostałem pchnięty, poczułem uderzenie w plecy z tyłu. Zostałem unieruchomiony siłą i zostałem pozbawiony wolności. Taka sytuacja nastąpiła – zaznaczył opisywał zdarzenie Włodzimierz Czarzasty. 

 Jednak według policji to polityk miał napierać na funkcjonariusza, który doznał poważnej kontuzji. Potwierdzają to nagrania – poinformowała marszałek Sejmu, Elżbieta Witek.

– Policjant upadł na hak od liny holowniczej. Doznał obrażeń, które skutkują tym, że jest w szpitalu i na kilka tygodni lub na kilka miesięcy będzie wyłączony – wskazała Elżbieta Witek.

Liderka protestów feministek, Marta Lempart, odpowiedzialność za rzekomą brutalność policji zrzuca na prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

– Bezprawie wczoraj i abdykacja policji jako służby państwowej zaczęła się w momencie, kiedy panowie w mundurach przyjęli prywatne zlecenie przestraszonego pana Kaczyńskiego – podkreśliła Marta Lempart.

Platforma Obywatelska i Lewica chcą dymisji wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego i zapowiadają wniosek o wotum nieufności wobec niego.

– Wreszcie po tylu latach niszczenia Polski, pan Kaczyński będzie musiał stanąć tu i odpowiadać na nasze pytania – powiedział Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskie.

Wicepremier Jarosław Kaczyński nie odpowiada jednak za działania policji, tylko szef MSWiA.

– Ten wniosek jest źle skierowany. To ja od samego początku, jako minister spraw wewnętrznych, w pełni codziennie sprawuję realny nadzór nad formacjami mi podległymi, w tym nad polską policją – powiedział Mariusz Kamiński.

Trudno jednak porównywać rzekomą brutalność polskiej policji do funkcjonariuszy z Niemiec czy Francji, którzy w ostatnich dniach pacyfikowali różne protesty.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl