fot. flickr.com

Wzrasta liczba podsłuchów

Służby specjalne oraz policja coraz częściej stosują podsłuchy i wnioskują o nie. Sądy coraz częściej wydają na nie zgodę.  Podsłuchy najczęściej zakładane są osobom podejrzanym o udział w zorganizowanych grupach przestępczych, w tym o udział w karuzelach VAT-owskich.

Tylko w 2017 r. na wniosek służb specjalnych sądy zgodziły się na objęcie kontrolą operacyjną 6402 osoby. To ponad pół tysiąca więcej niż w 2016 r. i prawie tysiąc więcej niż w 2015.

Głównie służby wnioskowały o podsłuchy, ale też o przeglądanie bilingów i lokalizację właścicieli telefonów w danym czasie. Rośnie także ilość kontroli operacyjnych stosowanych przez policję. Dane policyjne nieco różnią się od danych służb, bo policja raportuje ilość spraw, w których zastosowano kontrolę operacyjną.

I tak w 2017 r. policjanci uzyskali zgodę na 9725 kontroli, w 2016 to o prawie 400 więcej niż rok wcześniej i 1725 więcej niż dwa lata temu.

Wzrost ilości podsłuchów ma związek z działaniami prowadzonymi przeciw groźnym bandytom, działającym zazwyczaj w zorganizowanych grupach przestępczych. Część podsłuchów dotyczy m.in. spraw związanych z nielegalnym posiadaniem broni. Ale też duża część działań operacyjnych jest związana z walką z karuzelami VAT-owskimi i mafią paliwową. To te dane często pomagają wykryć mechanizmy dzielności przestępców w białych kołnierzykach. We wtorek Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała na Okęciu mężczyznę podejrzanego o kierowanie grupą przestępczą wyłudzającą VAT.

TV Trwam News/RIRM

drukuj