fot. PAP

MSW: rezygnacja Działoszyńskiego przyjęta; ma go zastąpić Gajewski

Minister Spraw Wewnętrznych Teresa Piotrowska przyjęła rezygnację komendant głównego policji generalnego inspektora Marka Działoszyńskiego. Nowym szefem policji ma zostać dotychczasowy pierwszy zastępca komendanta głównego nadinspektor Krzysztof Gajewski.

Działoszyński umotywował swoją decyzję „ważnymi względami osobistymi”.

Nadinspektor Gajewski jest wicekomendantem głównym od 16 stycznia 2012 r. zna zadania KGP, brał udział w ich realizacji. Jest to naturalne przejście – powiedziała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

PiS już od dawna domagało się odwołania Marka Działoszyńskiego, wskazując na szereg patologii w policji.

Poseł Jarosław Zieliński, były szef MSWiA, powiedział, że skala kompromitacji komendanta stała się zbyt wielka i nie można było dłużej jej tolerować.

Zwłaszcza po wydarzeniach na Śląsku, kiedy policja użyła broni w stosunku do górników protestujących przeciwko zamykaniu kopalń i patologiom w zarządzaniu kopalniami oraz do osób, które wspierały podczas demonstracji górników. Nie tylko opozycja i my w Sejmie, ale także opinia publiczna była zbulwersowana tym, co się działo. Myślę, że pani minister Teresa Piotrowska nie chciała brnąć dłużej w tę kompromitację i dlatego nastąpiła ta dymisja. Oby to spowodowało poprawę sytuacji w policji.  Dotychczasowy zastępca obejmujący teraz funkcję komendanta również w tym wszystkim uczestniczył, więc tutaj nadzieja na generalną poprawę jest dosyć znikoma. Personalnie nie chcę jednak tego przesądzać. Poczekamy na działania – dodał poseł Jarosław Zieliński.

W piątek MSW poinformowało, że Działoszyński zwrócił się do kierownictwa resortu z prośbą o możliwość złożenia raportu odejścia ze służby. W poniedziałek dotychczasowy szef policji spotkał się w tej sprawie z minister Piotrowską.

RIRM

drukuj