J. Brudziński do A. Halickiego: Niech pan atakuje mnie, a funkcjonariuszom da spokój

Szef MSWiA Joachim Brudziński w reakcji na wpis Andrzeja Halickiego, który porównał zachowanie policji przed Pałacem Prezydenckim do działań Milicji Obywatelskiej, zwrócił się do polityka PO, by ten atakował jego i PiS, a dał spokój funkcjonariuszom.

„Używając gazu wobec spokojnych ludzi weszliście w buty Milicji Obywatelskiej. Wstyd, brak profesjonalizmu. Nie używajcie nazwy Policja, przestaliście nią być. @PolskaPolicja” – napisał na Twitterze Andrzej Halicki.

Szef MSWiA odpisał: „Spieraliśmy się wielokrotnie ale zawsze uważałem Pana za człowieka odpowiedzialnego”. „Niech Pan nie rywalizuje z posłami Misiło i Nitrasem na niemądre i nieodpowiedzialne ataki na policję. Niech Pan atakuje mnie, PIS a da spokój funkcjonariuszom którzy wykonują swoje obowiązki” – napisał Brudziński.

Policja podkreśla, że podczas czwartkowych działań „policjanci byli opanowani, profesjonalni i nie dawali się sprowokować części osób, które swoim zachowaniem próbowały doprowadzić do eskalacji konfliktu, dążąc do starcia fizycznego i wulgarnie odnosząc się do funkcjonariuszy”. Stołeczna policja opublikowała nagrania na których widać, że grupa manifestujących atakuje policjantów, m.in. napierając ciałami na funkcjonariuszy i funkcjonariuszki, wymachując przed nimi pięściami, wykrzykując. Protestujący skandują m.in. „ZOMO”, „Nie musicie tego robić”, „Nie będziemy się użalać, proste hasło +wypier…+”. Policja wzywała zaś przez megafon do zachowania zgodnego z prawem.

W innym wpisie na twitterze minister ocenił: „wiem, iż apelowanie o rozsądek i spokojne demonstracje do #totalnejopozycji czy nabuzowanej chuliganerii z antify jest bez sensu, ale zwracam się z gorącym apelem do tych dziennikarzy którzy nieodpowiedzialnie podgrzewają nastroje”.

„Niechęć do PIS nie powinna odbierać Wam rozsądku” – wskazał.

Rzecznik komendanta stołecznego policji kom. Sylwester Marczak w opublikowanym na Twitterze filmiku wskazał, że policjantom zarzuca się m.in. „prowokacyjne zachowanie polegające na tym, że mieli użyć gazu wobec tłumu”. Jak zauważył, w relacji jednego z dziennikarzy padają słowa „zamieszki” i „chmura gazu”.

Podkreślił, że policjanci użyli gazu w reakcji na to, że „wcześniej wobec nich ktoś użył gazu”. Ocenił, że użycie gazu przez policjanta było adekwatne do zagrożenia.

„Policjant użył gazu +policja RMP strumień Hi-Max+” – poinformował, wyjaśniając, że gaz ten wydobywa się strumieniem i „nie ma możliwości, by pojawiła się z niego chmura”.

„Chmura gazu, o której pisze dziennikarz, mogła się pojawić. Był to jednak środek użyty przez manifestujących wobec funkcjonariuszy, a reakcja policjantów stanowiła wyłącznie odpowiedź na zaistniałe zagrożenie” – podała policja na Twitterze.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl