„Dzielnicowy bliżej nas” – poznaj swojego policjanta dzielnicowego

Policjanci pełniący funkcję dzielnicowych mają być znani. Dla mundurowych oznacza to jedno – mniej siedzenia za biurkiem, a więcej spotkań z mieszkańcami. Dziś dzielnicowi bardzo często są anonimowi. Rządowy program „Dzielnicowy bliżej nas” ma to zmienić.

Na pytanie: „Czy znasz swojego dzielnicowego?” – zdecydowana większość z nas odpowie przecząco. Dlaczego tak jest, zapytaliśmy mundurowych.

– Często jest tak, że ten dzielnicowy faktycznie ma duży rejon. Nie do każdego może dotrzeć – wyjaśnia Piotr Garstka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Przez wiele lat dzielnicowi nie mieli nawet służbowych komórek. Teraz oprócz telefonów, dysponują również skrzynkami mailowymi. Są też inne udogodnienia – mówi Marta Mróz z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

– Za pośrednictwem aplikacji „Moja Komenda” każdy obywatel może skontaktować się ze swoim dzielnicowym, może znaleźć dzielnicowego. Wie, jak dzielnicowy się nazywa. Może zobaczyć jego numer telefonu komórkowego. A jeżeli takiego dzielnicowego nie ma w pracy, to zostanie przekierowany do oficera dyżurnego albo też i do kierownika – zaznacza Marta Mróz.

Chodzi o to, aby dzielnicowy przestali być anonimowi – dodaje Piotr Garstka.

– Próbujemy za wszelką cenę jak najbardziej przybliżyć tego dzielnicowego społeczeństwu. Tak, żeby to był tzw. policjant pierwszego kontaktu – mówi.

„Dzielnicowy bliżej nas” to program, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa. Podobne założenia ma inny rządowy program – „Razem Bezpieczniej”. Właśnie ruszył nabór wniosków do trzeciej jego edycji.

– W tym roku są to 4 główne cele projektowe. Jednym z nich jest poprawa przejść dla pieszych. Kolejnym jest działanie w obszarze osób małoletnich i osób senioralnych. To znaczy poprawa bezpieczeństwa dla tych osób – mówi Waldemar Paternoga z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Przyjmowane są również projekty przeciwdziałające patologii, nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży i edukację dla bezpieczeństwa. Program skierowany jest do samorządów i organizacji pozarządowych. W tym roku MSWiA na realizację programu przeznaczy 6 mln zł.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl