fot. PAP/Darek Delmanowicz

Rusza akcja „Znicz”

Na polskich drogach rozpoczyna się akcja „Znicz”. Policjanci apelują do kierowców o ostrożność, dostosowanie się do zmian w organizacji ruchu i zwracanie uwagi na pieszych. Akcja potrwa do 2 listopada.

Jak co roku, w związku ze świętem Wszystkich Świętych w okolicach cmentarzy, na trasach wyjazdowych i wjazdowych do miast będą wzmocnione patrole policyjne.

Kierowcy powinni spodziewać się kontroli prędkości i stanu technicznego aut. Na ich pobłażliwość nie będą mogli liczyć ci, którzy prowadzą samochód będąc pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze będą też – szczególnie przy cmentarzach – kierować ruchem.

Z danych Policji wynika, że właśnie okres jesienny jest najbardziej tragiczny na drogach. Wtedy też ginie najwięcej pieszych. Policjanci apelują, by pamiętać o szybko zapadającym zmierzchu, nosić elementy odblaskowe lub latarki.

Zgodnie z prawem piesi są zobowiązani są do noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym. Jeśli tego nie zrobią, mogą być ukarani mandatem.

Policjanci przypominają, że jak co roku, w rejonie cmentarzy będą wprowadzane zmiany w organizacji ruchu. Chodzi głównie o to, aby nie jechać „na pamięć”, tylko stosować się do znaków drogowych.

W ubiegłym roku dzień Wszystkich Świętych przypadał w weekend. W ciągu trzech dni doszło wtedy do 225 wypadków. Zginęło w nich 30 osób, a 265 zostało rannych.


TV Trwam News/RIRM

drukuj